Pamiętajmy jednak o tym, że stosowanie kwasów w pielęgnacji skóry może przynieść niesamowite rezultaty, jednak niezbędne jest zachowanie odpowiedniej ostrożności. Jak z każdym składnikiem aktywnym bywa, należy odpowiednio dawkować i stosować kwas salicylowy, aby uniknąć podrażnień oraz innych niepożądanych skutków.
- Czym jest kwas salicylowy?
- Jakie jest korzystne stężenie kwasu salicylowego?
- Przykłady zastosowania kwasu salicylowego w wysokich stężeniach
- Kiedy nie powinniśmy stosować kosmetyków z dodatkiem kwasu salicylowego (BHA)?
Czym jest kwas salicylowy?
Kojarzysz określenie kosmetyki z kwasami BHA? Kwas salicylowy jest beta-hydroksykwasem (BHA), który naturalnie występuje w roślinach, takich jak kora wierzby, topoli, malinach czy kwiatach rumianku. W kosmetyce stosowany jest głównie ze względu na swoje właściwości eksfoliacyjne (pomaga usuwać martwe komórki naskórka) oraz właściwości przeciwzapalnie. W efekcie skutecznie oczyszcza skórę, usuwa zrogowaciały naskórek i wygładza skórę.
Jakie jest korzystne stężenie kwasu salicylowego?
Z pewnością z lekcji chemii doskonale znasz powiedzenie: Pamiętaj chemiku młody, wlewaj zawsze kwas do wody. Otóż z kwasami nie ma przelewek i należy skrupulatnie pilnować ich stężenia. Generalnie kwas salicylowy w niedużych i bezpiecznych stężeniach jest zazwyczaj bezpieczny dla naszej skóry, a wręcz przeciwnie, może przynieść jej wiele korzyści. Jakie jest zatem bezpieczne stężenie kwasu salicylowego, a w jakich przypadkach należy stosować kwas salicylowy wyłącznie pod okiem profesjonalisty?
- Stężenie kwasu salicylowego od 0,5% do 2%
Produkty o takim stężeniu kwasu salicylowego są w pełni bezpieczne i mogą być stosowane do codziennego użytku w domowej pielęgnacji. Są skuteczne w walce z trądzikiem, pomagają w oczyszczaniu porów i regulują wydzielanie sebum. Zgodnie z opinią SCCS (Naukowy Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumentów) kwas salicylowy jest bezpieczny w kosmetykach jako środek konserwujący, gdy jego stężenie nie przekracza 0,5%.
- Stężenie kwasu salicylowego od 3% do 5%
Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeśli stężenie kwasu salicylowego w kosmetykach wynosi powyżej 3%. Wyższe stężenia kwasu salicylowego stosowane są zazwyczaj w specjalistycznych zabiegach kosmetycznych pod okiem profesjonalisty. Tego typu stężenia mogą być stosowane rzadziej i są przeznaczone do głębszego oczyszczania skóry oraz redukcji blizn potrądzikowych. Wysokie stężenie kwasu salicylowego znajdziemy między innymi w peelingach chemicznych.
Przykłady zastosowania kwasu salicylowego w wysokich stężeniach
- Profesjonalne peelingi chemiczne stosowane w salonach kosmetycznych
Peeling chemiczny z kwasem salicylowym w stężeniach od 15% do nawet 30% może być skuteczny w leczeniu różnych problemów skórnych, w tym trądziku i przebarwień. Ze względu na głębokie działanie złuszczające, peelingi z wysokim stężeniem kwasu salicylowego wspomagają odnowę komórkową i mogą znacząco poprawić wygląd skóry – wygładzić ją, zredukować wydzielanie sebum i wyrównać koloryt. Należy jednak pamiętać o tym, aby wykonywać tego rodzaju zabiegi w profesjonalnych salonach kosmetycznych.
- Skuteczne usuwanie blizn potrądzikowych z wykorzystaniem kwasu salicylowego
Kwas salicylowy może także być wykorzystany do specjalistycznych zabiegów mających na celu redukcję blizn potrądzikowych. Ze względu na swoje działanie, kwas salicylowy uważany jest za jedną z najlepszych metod. Kwas salicylowy dobrze wnika w struktury skóry, pomagając złuszczać zgrubiałą warstwę naskórka i stymulować produkcję nowych, zdrowych komórek. W tym przypadku również należy wykonywać tego rodzaju zabiegi wyłącznie w profesjonalnych salonach kosmetologicznych.
- Leczenie brodawek i kurzajek
Kwas salicylowy jest również składnikiem najpopularniejszych preparatów do usuwania kurzajek. Składnik ten pomaga złuszczać warstwę naskórka, co finalnie prowadzi do stopniowego usuwania brodawki. Pamiętajmy, aby podczas stosowania kwasu salicylowego zachować ostrożność, aby uniknąć podrażnień lub ewentualnych uszkodzeń zdrowej skóry, która znajduje się wokół leczonego obszaru.
- Maski do stóp, czyli skuteczny preparat na gładkie stopy
Maski do stóp z dodatkiem kwasu salicylowego to doskonały sposób na uzyskanie gładkich i miękkich stóp. Ten rodzaj produktu wykorzystuje właściwości złuszczające kwasu salicylowego, aby efektywnie usuwać zrogowaciały naskórek i w efekcie zmiękczać twardą skórę, zwłaszcza na piętach.
Kiedy nie powinniśmy stosować kosmetyków z dodatkiem kwasu salicylowego (BHA)?
Istnieje kilka istotnych przeciwwskazań w stosowaniu kosmetyków i preparatów∑ z dodatkiem kwasu salicylowego:
- Wrażliwość lub alergia na kwasy BHA
Przed zastosowaniem preparatu z dodatkiem kwasu salicylowego najlepiej wykonać test uczuleniowy.
- Ciąża i karmienie piersią
Lekarze zalecają unikanie stosowania kwasu salicylowego podczas ciąży i karmienia piersią.
Pamiętaj również o tym, że kwas salicylowy może zwiększać wrażliwość skóry na słońce, zwiększając ryzyko oparzeń słonecznych.
Z takimi zagadnieniami spotkasz się na kierunku kosmetologia w Collegium Balticum. To fascynująca dziedzina, która łączy w sobie elementy nauki, sztuki i praktyki medycznej. W ostatnich latach zyskuje na popularności, a oferta programu studiów z roku na rok staje się coraz bogatsza.