Informacje

tryb: stacjonarny niestacjonarny

Opłaty

470 zł/ m-c studia stacjonarne
470 zł/ m-c studia niestacjonarne

Dietetyka

Dietetyka to intensywnie rozwijająca się dziedzina nauki zajmująca się żywnością i żywieniem człowieka chorego jak i zdrowego. Dlatego bardzo dynamicznie rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów tej branży. W Collegium Balticum doskonale zdajemy sobie sprawę z tego i właśnie dlatego proponujemy Ci studiowanie dietetyki na naszej Uczelni.

Wybierając studia na tym kierunku, zostaniesz rzetelnie przygotowany do profesjonalnego, zarazem kreatywnego działania oraz wykonywania zadań zawodowych w dwóch interesujących specjalnościach: psychodietetyka lub dietetyka sportowa.

Jeżeli interesują Cię zasady zdrowego żywienia i chcesz zostać cenionym specjalistą w tej dziedzinie, nie wahaj się ani chwili i zdecyduj się na studiowanie dietetyki w SSW Collegium Balticum!

 

PROFIL KANDYDATA NA KIERUNEK DIETETYKA

Cechy:  analityczność, komunikatywność, pracowitość, ciekawość, chęć ciągłego rozwoju, cierpliwość, samodyscyplina.

Typowe zachowania: zwraca uwagę na spożywane produkty, czyta etykiety, uprawia sport, analizuje wartości odżywcze swoich posiłków, dba o kondycję fizyczną, motywuje innych, jest dobrym słuchaczem.

Zainteresowania: zdrowe żywienie, zdrowy oraz ekologiczny styl życia, aktywność fizyczna, żywienie człowieka, medycyna, psychologia.

Specjalności na kierunku Dietetyka I stopnia

Dietetyka sportu

Dla kogo?

To ciekawa propozycja dla osób, które wiążą swoją zawodową przyszłość z pomaganiem poprzez opracowywanie programów dietetycznych dla sportowców i osób trenujących rekreacyjnie.

Wiedza i kompetencje:

Zyskasz wiedzę teoretyczną z obszaru medycyny sportowej oraz praktyczne umiejętności planowania optymalnego systemu odżywiania w taki sposób, aby procentowy skład masy ciała sprzyjał poprawie sprawności fizycznej, w tym szybkości i wytrzymałości organizmu. Zdobędziesz umiejętność wdrażania zasad zdrowego stylu życia, opracowania i prowadzenia diety sportowców wyczynowych uprawiających różne dyscypliny sportu. Nauczysz się też przygotowywać osoby aktywne fizycznie do regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym. Jako absolwent będziesz odznaczać się bogatą wiedzą z zakresu fizjologii wysiłku fizycznego, metod badania wydolności organizmu oraz zasad żywienia. Będziesz mógł wspomagać proces treningowy sportowców w aspektach zwiększania siły i masy mięśniowej, usprawniania wszystkich cech motorycznych, w tym wytrzymałości lub szybkości. Będziesz wiedzieć, jak trafnie dokonać oceny stanu odżywiania, sposobów i stylów żywienia i będziesz różnicować diety ze względu na międzyosobnicze różnice, wynikające z typu budowy ciała oraz indywidualne predyspozycje fizjologiczne. Poznasz także zasady żywieniowo-suplementacyjnego wspomagania wydolności organizmu i uzyskasz cenne kompetencje dietetyczne.

Dodatkowy atut specjalności:

Rosnąca popularność tematyki sportu i zdrowego odżywienia oraz stosunkowo młody charakter specjalności zapewnia absolwentom konkurencyjność na rynku pracy.

Praca dla absolwenta:

Praca dla absolwenta:

Konsultant żywieniowy w klubie fitness, osobisty doradca żywieniowy, dietetyk sportowy w ośrodku sportowo-rekreacyjnych, własna praktyka w gabinecie dietetyki.

Psychodietetyka

Dla kogo?

Interesują Cię powiązania pomiędzy dietą a zdrowiem lub chorobami dietozależnymi? Chcesz poszerzyć wiedzę na temat zaburzeń odżywiania i chorób z tym związanych? Psychodietetyka to specjalność właśnie dla Ciebie.

Wiedza i kompetencje:

Zdobędziesz umiejętności i kwalifikacje w zakresie rozpoznawania psychologicznych czynników w sposobie odżywiania się dziecka i osoby dorosłej oraz prowadzenia edukacji żywieniowej dla różnych grup wiekowych w celu zapobiegania zaburzeniom odżywiania zwłaszcza nadwadze i otyłości. Nauczysz się opracowywać modyfikacje nieprawidłowych zachowań i nawyków żywieniowych oraz stosować odpowiednie postępowanie w profilaktyce chorób żywieniowo zależnych. Będziesz umieć oceniać stan odżywiania i sposób żywienia. Nauczysz się też wyłaniać czynniki psychologiczne, kształtujące zachowania związane z prawidłowym żywieniem, zmianą nawyków żywieniowych oraz będziesz umieć określać ich wpływ na wybory konsumenckie czy rodzaj zastosowanej diety. Zyskasz umiejętność skutecznego oddziaływania na zmianę zachowań w zakresie jedzenia i motywowania do leczenia dietetycznego. Poznasz także mechanizmy zaburzeń psychosomatycznych, występujących w chorobach cywilizacyjnych.

Dodatkowy atut specjalności:

Student uzyska obiecujące perspektywy zatrudnienia w ciekawym interdyscyplinarnym zawodzie, niosącym realną pomoc.

Praca dla absolwenta:

Psychodietetyk w poradni dietetyki lub poradni chorób metabolicznych, profesjonalny doradca żywieniowy, własna praktyka psychodietetyczna.