29/11/2022

Wejście w dorosłość wiąże się między innymi z podejmowaniem pierwszych poważnych decyzji, które będą miały wpływ na całą Twoją przyszłość. Zalicza się do nich wybranie ścieżki kariery. Jednym z kroków na tej drodze jest zdanie matury, przy czym nie wystarczy po prostu przejść przez ten egzamin dojrzałości. Uczelnie wyższe biorą pod uwagę to, do zdawania jakich przedmiotów się podeszło. Myślisz nad kosmetologią? Zastanawiasz się, co zdawać na maturze, żeby zostać kosmetologiem? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Kosmetologia – co to za kierunek?

            Kosmetologia czerpie z różnych dziedzin, między innymi z biologii, genetyki, biofizyki, biochemii, a nawet anatomii, fizjologii i farmakologii. Kosmetolog zajmuje się wykonywaniem zabiegów, które można uznać za profilaktykę w zakresie pielęgnacji skóry oraz poprawy jej wyglądu. Taki specjalista pomaga także swoim pacjentom w wyeliminowaniu problemów związanych z kondycją skóry i paznokci.

Czego nauczysz się na studiach kosmetologicznych? Między innymi przeprowadzania powyżej opisanych czynności, w tym także zabiegów leczniczych oraz farmakologicznych i fizykoterapeutycznych metod leczenia. Odkryjesz również tajniki chirurgii plastycznej oraz medycyny estetycznej. Będziesz mieć także okazję zapoznania się z recepturami preparatów kosmetycznych i ich właściwości.

Test: czy nadajesz się na kosmetologa?

            Decyzja zapadła – chcesz studiować kosmetologię. Sprawdź, czy odznaczasz się następującymi cechami, które z pewnością przydadzą Ci się podczas kształcenia w tym kierunku. Zmysł estetyczny, rzetelność, dokładność, a także odpowiedzialność to tylko część charakteru dobrego kosmetologa. Nie masz sobie nic do zarzucenia, jeśli chodzi o kulturę osobistą i takt, a na dodatek odczuwasz silną potrzebę rozwoju? Świetnie się składa! Dzięki tym cechom charakteru dobrze sprawdzisz się w kontakcie z klientem oraz będziesz w stanie efektywnie zorganizować swój czas pracy. Interesujesz się zdrowym stylem życia i nowinkami kosmetycznymi? Będzie to Twoim dodatkowym atutem. Jednak nie jest to warunek konieczny. Ważne, żeby praca z ludźmi i dla ludzi przynosiła Ci radość!

Co zdawać na maturze? – kosmetologia

            Nad wyborem przedmiotów, które będzie się zdawać na maturze, powinien zapaść na długo przed złożeniem pisemnej deklaracji w szkole. Dzięki temu zyskasz więcej czasu na naukę i przygotowanie się do egzaminów. Obowiązkowymi przedmiotami, do których musisz podejść na maturze są język polski, matematyka, język obcy oraz jeden przedmiot dowolny, ale realizowany na poziomie rozszerzonym.

Gdy chcesz udać się na kosmetologię, przede wszystkim przygotuj się dobrze z matematyki, ponieważ jest to jedna z dziedzin branych pod uwagę przy rekrutacji na studia kosmetologiczne. Jeżeli w świecie liczb czujesz się jak ryba w wodzie, przemyśl, czy nie wybrać jej także jako przedmiotu rozszerzonego. Dzięki temu zyskasz więcej punktów rekrutacyjnych na studia.

Innymi dyscyplinami, które musisz zdać na maturze, żeby zostać kosmetologiem są: biologia, chemia i fizyka lub fizyka z elementami astronomii. Są to przedmioty realizowane wyłącznie na poziomie rozszerzonym. Z tego względu rozważ dodatkowe zajęcia uzupełniające wiedzę bądź zaopatrz się w podręczniki i pomoce naukowe. Obecnie przedmioty te są realizowane w szkołach na poziomie podstawowym. Jedyne odpowiednio w klasach biologiczno-chemicznych i matematyczno-fizycznych będą one nauczane w szerszym zakresie.

Gdzie studiować kosmetologię?

         Należy mieć na uwadze, że jest kosmetolog to zawód z pogranicza nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Dlatego ścieżka kariery kosmetologa nie jest ściśle określona prawnie. Masz do wyboru: wykonanie kursu technika kosmetologii albo pójście na studia.

Kursy trwają bardzo krótko, natomiast kosmetologia na poziomie licencjata trwa 3 lata, co sprawia, że wiedza przekazywana w szkole wyższej jest o wiele bardziej szczegółowa. Ponadto na studiach jest więcej zajęć praktycznych na laboratoriach. To nie wszystko! Kandydat na dane stanowisko pracy po studiach kosmetologicznych jest w oczach pracodawców bardziej rzetelny i lepiej przygotowany niż osoba po zwykłym kursie. Niektóre uczelnie oferują również różne specjalności, w ramach których studenci zdobywają specjalistyczną wiedzę w wąskiej dziedzinie, będącej składową kosmetologii.

Jaka praca po kosmetologii?

            Obecnie na rynku pracy jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny kosmetologii. Zastanawiasz się, jaką pracę możesz podjąć po studiach z tego kierunku? Możesz pracować w wielu miejscach, jednak głównie zależy to od wybranej przez Ciebie ścieżki kariery, na przykład od specjalności, realizowanej w czasie studiów.

Po kosmetologii możesz pracować między innymi w ośrodkach odnowy biologicznej, klinikach chirurgii estetycznej, sanatoriach, centrach sportowych i klubach fitness, hotelach. Miej na uwadze, że to tylko nieliczne z miejsc, w których możesz ubiegać się o pracę po kosmetologii! Warto też rozważyć otwarcie własnego gabinetu kosmetologicznego.

Zostań naszym studentem już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Skip to content