18/10/2019

Wczoraj, czyli 17 października, uczestniczyliśmy w konferencji „Mediacje do zdrowia” – wspólnej inicjatywie, którą przygotowali: Wydział Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego, Koło Naukowe „Promotorzy Zdrowia” US, Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, Fundacja Porozumienia Społecznego i Integracji ImpulsCentrum Edukacji Pasja, Pracownia SysCoaching Świadomy rozwój człowieka oraz Łukasz Wójcik 4 SEASONS. Konferencja odbyła się w ramach Światowych Dni Mediacji. 

🔹 W Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego spotkali się mediatorzy, psycholodzy, coachowie i specjaliści zajmujący się zdrowiem (nie tylko) fizycznym. Naszą Uczelnie reprezentowała Prorektor ds. Jakości Kształcenia, dr Barbara Popiel, która wystąpiła z tematem „Porozumienie bez Przemocy w mediacjach”. Porozumienie bez Przemocy, czyli PBP (Nonviolent Communication – NVC) to wyjątkowa koncepcja komunikacji. Jej twórcą jest Marshall B. Rosenberg, amerykański psycholog, mediator cieszący się międzynarodowym uznaniem i założyciel Center for Nonviolent Communication.

😊 PBP staje się coraz bardziej popularne w nauce skutecznej komunikacji interpersonalnej, a szczególnie cenne jest właśnie w mediacjach. Język żyrafy, zwany przez Rosenberga również „językiem serca” lub „językiem życia”, stanowi doskonały dowód na to, że istnieje inna niż „język szakala”, lepsza i zwyczajnie bardziej ludzka metoda porozumiewania się. Sytuacje stresowe i konfliktowe, z którymi spotykamy się w czasie mediacji, potrzebują wyjątkowego wsparcia na poziomie komunikacyjnym. Tam, gdzie pojawiają się silne emocje, Porozumienie bez Przemocy niemal zawsze się sprawdza.

🔹 Wśród tematów poruszanych na konferencji znalazły się również: wpływ emocji na nasze zdrowie, integracja „ja”, praca nad stresem oraz somatyczne objawy wpływu stresu na zdrowie dziecka.

Dziękujemy za możliwość współtworzenia tego spotkania i za wszystkie pytania oraz uwagi, które pojawiły się podczas części dyskusyjnej. 😄 Cieszymy się także, że podobała Wam się symulacyjna scenka mediacyjna z panią Prorektor w roli Bardzo Wrednej Żony 

[aigpl-gallery id=”29319″]

Zobacz również
Skip to content