- Rekrutacja 2025
- Oferta
- Szkolenia
- Uczelnia
- Strefa studenta
- Blog
- Kontakt
- REKRUTACJA ONLINE
13/08/2024
Lasery w medycynie początkowo wykorzystywano głównie do skomplikowanych operacji chirurgicznych czy okulistycznych. Z czasem zaczęto je również stosować jako narzędzia diagnostyczne i terapeutyczne. Od momentu wynalezienia lasera, minęło już ponad 80 lat, a nowoczesne techniki laserowe coraz śmielej wkraczają również do gabinetów podologicznych. Niewątpliwie dynamiczny rozwój technologiczny wpłynął na ich większą dostępność.
Bez wątpienia wykorzystanie nowoczesnej technologii laserowej w gabinetach podologicznych, zrewolucjonizowało podejście do leczenia wielu uciążliwych schorzeń takich jak: grzybica paznokci, wrastające paznokcie, trudno gojące się rany czy odciski i modzele. Problemy te, zazwyczaj wymagają długotrwałego i kompleksowego leczenia, a tradycyjne metody mogą okazać się niewystarczające. Dlatego też, coraz częściej łączy się laseroterapię z tradycyjnymi metodami leczenia, tworząc podejście interdyscyplinarne, które maksymalizuje skuteczność terapii. Laseroterapia podologiczna staje się więc nieocenionym narzędziem, które pozwala na skuteczne, szybkie i wręcz bezbolesne rozwiązanie wielu problemów związanych ze stopami.
Chociaż podologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, to w połączeniu z nowoczesną laseroterapią, może dawać niezwykle efektywne wyniki w leczeniu wielu, poważnych chorób stóp. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podolog w Polsce nie należy jeszcze do szeroko rozpoznawalnych zawodów. Co ciekawe, za sprawą Polskiego Towarzystwa Podologicznego, został on wpisany na listę wykonywanych zawodów dopiero 1 stycznia 2015 roku!
Dzisiaj podologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która dzięki interdyscyplinarnemu podejściu, zajmuje się szerokim zakresem problemów związanych zarówno ze zdrowiem, jak i estetyką stóp. Podologia łączy bowiem elementy medycyny, kosmetologii, ortopedii i fizjoterapii. Wielu podologów ściśle współpracuje ze specjalistami z innych dziedzin, w tym między innymi z fizjoterapeutami i ortopedami, co pomaga w skutecznej diagnozie i leczeniu wad postawy, które wpływają na zdrowie całego organizmu. Laseroterapia może być kluczowa w leczeniu wielu uciążliwych schorzeń (zespół stopy cukrzycowej), czy deformacji (haluksy, zwane również paluchem koślawym).
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – laseroterapia otwiera nowe możliwości, które wcześniej były trudne do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych metod. Jakie zatem schorzenia podologiczne można skutecznie leczyć stosując nowoczesną technikę laserową?
Każdy z nas zapewne choć raz doświadczył tego, jak bardzo uciążliwe mogą być. Odciski i modzele to zrogowaciałe obszary skóry lub zgrubienia, które mogą powodować duży dyskomfort i ból. Nowoczesna laseroterapia umożliwia szybsze usunięcie zmian na skórze, a w porównaniu do tradycyjnych metod mechanicznych, laser jest zdecydowanie mniej inwazyjny i pozwala na szybszy powrót do codziennej aktywności.
Tradycyjne leczenie grzybicy paznokci często wymaga długotrwałej terapii, ale mimo to, często nie przynosi pożądanych rezultatów. Dedykowany laser jest w stanie skutecznie zniszczyć komórki grzyba bez uszkadzania zdrowych tkanek.
Wrastające paznokcie to niezwykle bolesne i uporczywe schorzenie, które może prowadzić do infekcji i stanów zapalnych skóry. Laseroterapia oferuje nowoczesne podejście do leczenia, eliminując potrzebę chirurgicznego usuwania fragmentu paznokcia. Laser precyzyjnie usuwa przerośniętą tkankę, przywracając prawidłowy kształt paznokcia.
Laseroterapia jest jedną z najbardziej efektywnych metod leczenia ostróg piętowych i innych bolesnych dolegliwości stóp. Proces ten polega na wykorzystaniu energii światła laserowego do stymulacji regeneracji tkanek, redukcji stanu zapalnego i łagodzenia bólu. Dzięki precyzyjnemu działaniu laser może być stosowany w celu usuwania złogów wapniowych, które tworzą ostrogę, co prowadzi do zmniejszenia bólu i poprawy funkcji stopy.
Zespół stopy cukrzycowej to jedno z najpoważniejszych powikłań cukrzycy, które może prowadzić nawet do amputacji kończyny. Laseroterapia stanowi cenny element terapii, a liczne badania pokazują, że stosowanie laserów w połączeniu z tradycyjnymi metodami znacząco przyspiesza proces gojenia i redukuje ryzyko infekcji.
Haluksy, znane również jako paluch koślawy, to dość powszechna deformacja stopy, która może powodować ogromny ból i utrudniać chodzenie. Laseroterapia może być stosowana jako uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia, wspomagając regenerację tkanek i redukując stan zapalny. Jest to szczególnie przydatne w początkowych stadiach deformacji, kiedy nadrzędnym celem jest zahamowanie jej postępu.
Każdy, kto kiedykolwiek miał kurzajkę, wie, jak uciążliwa może być ta zmiana skórna. Brodawki wirusowe, wywoływane przez wirus HPV, mogą być niezwykle trudne do leczenia tradycyjnymi metodami. Niestety najczęściej występują na stopach i dłoniach. Laseroterapia skutecznie niszczy zakażoną tkankę, co prowadzi do całkowitej eliminacji brodawek. Jest to metoda bezbolesna i efektywna, zwłaszcza w przypadku brodawek opornych na inne formy terapii.
Laseroterapia stała się nieodłącznym elementem nowoczesnych gabinetów podologicznych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki laserowej, pacjenci mogą szybciej wrócić do normalnej aktywności, co znacząco poprawia jakość ich życia.