15/11/2023

Brodawki wirusowe, znane również jako kurzajki, są wywoływane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Poniżej przedstawiamy najbardziej skuteczne metody leczenia tych zmian.

Krioterapia polega na aplikacji ciekłego azotu na brodawkę, co prowadzi do jej wymrożenia i obumarcia. Jest dostępna nawet w formie preparatów domowych. Zabiegi powinny być powtarzane co 1-2 tygodnie.

Laser CO2 (Wypalanie)

Laser CO2 wykorzystuje skoncentrowaną wiązkę światła do zniszczenia brodawek. Jest to metoda bezkontaktowa, minimalizująca ryzyko infekcji i pozostawiająca minimalne ślady.

Ta metoda polega na fizycznym usunięciu brodawki narzędziami chirurgicznymi. Może być skuteczna, ale niesie ryzyko blizn i nawrotów. Zalecana w przypadkach, gdy inne metody zawiodą.

Proces polegający na spalaniu brodawek za pomocą prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Jest to metoda inwazyjna, mogąca pozostawiać blizny.

Preparaty takie jak kwas salicylowy czy kwas trichlorooctowy są stosowane do leczenia brodawek przez aplikację bezpośrednio na zmianę. Metoda wymaga cierpliwości i czasu, ale jest mniej inwazyjna.

Wybór metody leczenia brodawek wirusowych zależy od wielu czynników, w tym lokalizacji i wielkości zmiany. Ważne jest konsultowanie się ze specjalistą, który pomoże wybrać najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodę. Samoleczenie bez nadzoru specjalisty może prowadzić do komplikacji.

Z taką tematyką spotkasz się również na zajęciach z kosmetologii w Collegium Balticum – https://www.cb.szczecin.pl/kierunek-studiow/kosmetologia/

Zobacz również
Skip to content