28/02/2024

Wybór między studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi to jedna z kluczowych decyzji, przed którą staje każdy przyszły student. Tryb studiów ma bowiem znaczący wpływ na przyswajanie wiedzy, realizację programu nauczania, a także na możliwość zdobywania cennego doświadczenia zawodowego już podczas studiów.

Nic więc dziwnego, że tylu młodych ludzi zastanawia się nad tym, która opcja edukacyjna najlepiej odpowie na ich potrzeby. Czy lepiej jest wybrać studia stacjonarne, oferujące bezpośredni kontakt z wykładowcami i pełne życie uczelniane, czy może… studia niestacjonarne, które pozwalają na większą elastyczność, podjęcie pierwszej pracy zawodowej na pełny etat i samodzielność w zarządzaniu czasem? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jest zależna od wielu czynników, takich jak: indywidualne preferencje, Twoje aktualne cele zawodowe i obecna sytuacja życiowa. W poniższym artykule szczegółowo omówimy wady i zalety obu opcji studiowania, aby ułatwić Ci podjęcie decyzji. Jeżeli nadal zastanawiasz się nad wyborem trybu nauczania, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie!

Studia w trybie stacjonarnym, czyli decyzja o zostaniu studentem na pełen etat 

Bez wątpienia studia stacjonarne dają Ci możliwość całkowitego poświęcenia się procesowi edukacyjnemu. Studia w tym trybie wiążą się z regularnym uczestnictwem na zajęciach, które odbywają się od poniedziałku do piątku. Zazwyczaj są to godziny poranne i popołudniowe, zatem Twój tygodniowy harmonogram będzie regularny i usystematyzowany. 

Decydując się na studia w trybie stacjonarnym możesz liczyć na:

  • regularne zajęcia odbywające się przez cały tydzień;
  • wystarczającą ilość czasu na przyswojenie wiedzy a także nabycie nowych umiejętności;
  • stały, częsty i bezpośredni kontakt z wykładowcami, który może być dużą wartością w Twoim procesie edukacyjnym;
  • możliwość regularnego uczestnictwa w życiu uczelni;
  • możliwość wzięcia udziału w programach wymiany międzynarodowej, np. Erasmus+, która jest szansą na poznanie innych kultur, zdobycie cennego doświadczenia i podszkolenie języka obcego.
  • wolne weekendy, które pozwalają na odpoczynek i regenerację.

Wybierając studia stacjonarne zostajesz studentem na pełen etat. Tego rodzaju forma nauczania może dodatkowo rozwinąć Twoje umiejętności miękkie. W końcu regularnie uczestniczysz w zajęciach, uczysz się pracy w grupie, a także stale realizujesz różnorodne projekty i prezentacje. Co ważne, masz również czas na aktywne uczestnictwo w życiu swojej uczelni – możesz zapisać się chociażby do wybranego koła naukowego i aktywnie uczestniczyć w licznych konferencjach naukowych. Niewątpliwym atutem jest również możliwość uczestnictwa w międzynarodowym programie wymiany studenckiej typu Erasmus+, które jest niepowtarzalną szansą na zdobycie cennego doświadczenia. Z pewnością tego rodzaju dodatkowe aktywności pomogą Ci rozwinąć nie Twoje pasje, ale również będą dodatkowym atutem w Twoim CV.

Jednak… nie tylko nauką student żyje. Jakie zalety mogą mieć jeszcze studia stacjonarne?

Skoro wspomnieliśmy już o aktywnym uczestnictwie w życiu uczelni, warto napisać również o… aktywnym uczestnictwie w życiu studenckim! Cóż, to argument, który niewątpliwie przekonuje wielu przyszłych studentów. W końcu spotkania, niezapomniane imprezy studenckie czy życie w akademiku to wspomnienia, do których możesz wracać z sentymentem w przyszłości. Warto podkreślić, że decydując się na studia w trybie stacjonarnym masz wiele okazji do poznawania wyjątkowych osób. A takie relacje nierzadko przekształcają się w długoletnie przyjaźnie czy nawet relacje biznesowe w przyszłości.

Studia w trybie niestacjonarnym, czyli dużo bardziej elastyczne podejście do nauczania

Studia w trybie niestacjonarnym (nazywane również studiami zaocznymi bądź wieczorowymi) są doskonałą alternatywą dla przyszłych studentów, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą angażować się w edukację na pełen etat. To tryb studiów, który jest najczęściej wybierany przez osoby, które już pracują bądź zamierzają podjąć swoją pierwszą pracę zarobkową na pełen etat już w czasie studiów. Największą zaletą studiów w trybie niestacjonarnym jest możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego już w trakcie trwania studiów. Decydując się na studia niestacjonarne możesz zyskać dużą przewagę na rynku pracy i stale rozbudowywać swoje CV.

Studia w trybie niestacjonarnym będą odpowiednim wyborem dla osób, które:

  • chcą pracować na pełen etat (od poniedziałku do piątku) już w trakcie trwania nauki;
  • mają zobowiązania, które nie pozwalają na codzienne uczestnictwo w zajęciach w trybie dziennym;
  • na stałe mieszkają i pracują w innym mieście i chcą uniknąć stałych kosztów związanych z wynajęciem mieszkania;
  • mają ściśle sprecyzowaną ścieżkę zawodową, a ich priorytetem jest zdobywanie cennego doświadczenia zawodowego.

Zajęcia na studiach niestacjonarnych mają miejsce najczęściej podczas weekendowych zjazdów. Nierzadko organizowane są one co dwa tygodnie. Taki plan zajęć umożliwia swobodne łączenie obowiązków zawodowych z procesem edukacyjnym.

Co lepsze – studia stacjonarne czy niestacjonarne?

Na to pytanie warto odpowiedzieć sobie już samodzielnie. Wszystko zależy od Twoich bieżących potrzeb, planów związanych z rozwojem kariery zawodowej i oczywiście sytuacji życiowej. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady.

Studia niestacjonarne niejednokrotnie wymagają od studentów ogromnej dyscypliny, gdyż niełatwo jest pogodzić naukę do egzaminów z pracą na pełen etat. Od studentów niestacjonarnych wymaga się dużej samodzielności i bardzo dobrej organizacji czasu, gdyż część materiałów muszą oni przyswajać samodzielnie i poza standardowymi godzinami zajęć.

Z kolei studenci dzienni nie mają tak dużej elastyczności i jeśli chcą podjąć dodatkową pracę zarobkową, zwykle muszą ograniczyć się do pracy na część etatu bądź podjąć pracę weekendową lub w godzinach wieczornych.

Warto w tym miejscu wspomnieć również o możliwości podjęcia studiów w częściowym trybie on-line, które stają się coraz bardziej popularną. Studia on-line mogą być dla Ciebie zatem dodatkową alternatywą, dlatego zawsze warto sprawdzić to, jakie możliwości daje konkretna oferta studiów.

Zobacz również
Skip to content