16/05/2022

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnim czasie prowadzenie zdrowego trybu życia stało się bardzo popularne. Nasze społeczeństwo zaczęło dostrzegać, że kluczem do zapobiegania różnym chorobom, takim jak otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy choroby serca mogą być odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Warto zauważyć, że złe nawyki żywieniowe przyczyniają się nie tylko do naszego złego samopoczucia, lecz także wpływają na naszą urodę. Dlatego obecna moda na zdrowy styl życia to jeden z lepszych trendów, jakie możemy doświadczyć w ostatnim czasie.

Zdrowy tryb życia – na czym polega ?

            Jedną z najpopularniejszych definicji zdrowego trybu życia od zawsze było tłumaczenie, że to nic innego, jak brak jakichkolwiek chorób lub niepełnosprawności. Na przestrzeni lat powyższa definicja trochę się zaktualizowała. Czas pokazał, że aby odpowiednio funkcjonować  najważniejszy jest nasz stan psychiczny, dlatego pamiętajmy, że definicja zdrowego trybu życia obejmuje również czynniki emocjonalne i umysłowe. Warto znaleźć równowagę  pomiędzy tymi wszystkimi strefami.

            Oczywiście główny czynnik, który wpływa na nasze zdrowie, to prowadzenie zdrowego stylu życia. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że zdrowe jedzenie kojarzy nam się z dietą, treningami i w większości z wyrzeczeniami. Dlatego bardzo wiele osób podchodzi do tego w sposób cząstkowy – wyjście na siłownie dwa razy w tygodniu, ponieważ jest to modne, czy też będą jeść same warzywa i owoce. Zdrowy styl życia to znacznie więcej niż tylko dbanie o naszą sylwetkę. To wiele działań oraz nawyków, które musimy wprowadzić

w życie, by chronić nasze zdrowie.

            Niewiele osób ma świadomość, że nasze codzienne decyzje są podstawą do prowadzenia zdrowego stylu życia. Umiejętność odpoczywania, odpowiednie podejście do życia, czy nawet niewielka aktywność fizyczna uczynią nasze życie przyjemniejszym. Do najpopularniejszych czynników, które mają wpływ na nasz zdrowy styl życia należą:

 • aktywność fizyczna,
 • unikanie wszelkich używek (alkohol, nikotyna),
 • właściwa dieta,
 • umiejętność radzenia sobie ze stresem,
 • komfort psychiczny,
 • wypoczynek,
 • pozytywne nastawienie.

Jak zacząć zdrowy tryb życia ?

Najtrudniej jest zacząć – myślę, że każdy się z tym zgodzi. Dlatego, wprowadzając zdrowy tryb życia, najlepiej jest wyznaczyć sobie cel, który będziemy realizować małymi krokami. Każdy z nas jest inny, dla każdego cel może być zupełnie odmienny. Dla jednej osoby najważniejsze będzie zrzucić zbędne kilogramy, a dla drugiej bycie po prostu zdrowym będzie priorytetem. Ale przede wszystkim ważne jest, że efekty cieszą każdego w takim samym stopniu.

Zaczynając naszą przygodę z dietą, pamiętajmy dlaczego zabraliśmy się do tego – dla naszego zdrowia. Niskokaloryczne diety mogą doprowadzić do rozdrażnienia, czy też do życia w głodzie. W związku z czym, bardzo często się zniechęcamy. Podchodźmy do tego

z głową. Lepiej stopniowo obcinać kaloryczność niż później walczyć z efektem jojo. Dlatego na początku warto przede wszystkim wyrobić sobie nawyk zdrowego odżywiania, a dopiero później ułożyć specjalną dietę. A najlepszym rozwiązaniem może stać się wizyta u dietetyka, który pomoże Ci dopasować odpowiednią dietę, mając na względzie Twoje zapotrzebowanie kaloryczne.

Zdrowy tryb życia – jak go prowadzić ?

            Przedstawiamy kilka porad, które powinniśmy wprowadzić w życie, jeżeli decydujemy się przejść na zdrowy styl życia:

 • warto wprowadzić nawyk jedzenia od 4 do 5 posiłków co 3–4 godziny;
 • słodycze zamień na zdrowe przekąski;
 • pamiętaj o piciu wody – zaleca się pić dziennie od 2,5 do 3 litrów;
 • nie zapominaj o aktywności fizycznej – nawet najmniejsza aktywność poprawi nasze samopoczucie;
 • dieta powinna być bogata w owoce i warzywa.

Jeżeli interesujesz się zdrowym stylem życia i chcesz pogłębić swoją wiedzę, zapisz się na studia dietetyka Akademii Nauk Stosowanych Collegium Balticum.

Dietetyka – studia Akademii Nauk Stosowanych Collegium Balticum

            W Collegium Balticum doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wielki wpływ na nasze życie ma zdrowy styl odżywiania, w związku z tym, zapraszamy Cię do zapisania się na kierunek dietetyka na naszej uczelni Akademia Nauk Stosowanych Collegium Balticum. Nasza profesjonalna kadra pedagogiczna przygotuje Cię do wykonywania jednego z dwóch zawodów: dietetyka sportu oraz psychodietetyka. Ty decydujesz co wybierasz! W naszej ofercie znajdują się studia stacjonarne oraz niestacjonarne – możesz skutecznie łączyć życie osobiste i zawodowe ze studiowaniem. Nie zwlekaj i już dziś zarezerwuj miejsce w Collegium Balticum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Skip to content