12/12/2013

Opis projektu:

A)Film fabularny „Do przerwy 0:2” jest realizowany przez podmioty z Polski i Niemiec, ze strony polskiej jest to Uczniowski Klub Sportowy IRAS Czaplinek, ze strony niemieckiej IF Stjernen Sportverein Flensburg, uczestnikami projektu są także inne podmioty służące swą wiedzą i pomocą, min. Gmina Czaplinek, Miasto Flensburg, Deutsch Polnischer Film Verein „Kinematograph” e.V Flensburg, Erster Kanu Klub Flensburg.

Film opowiada o losie dwójki młodych piłkarzy zespołu juniorskiego, dramaturgia filmu oparta jest na syntezie egzystencjalnych problemów młodego człowieka zmagającego się z niełatwym okresem dojrzewania oraz zastaną rzeczywistością i światem sportu, rywalizacji, antytezy zwycięstwa i porażki, fenomenu gry i zachowania fair play. Tłem dla akcji głównej ale dramaturgicznie równouprawnionym jest tajemnica tkwiąca tu za granicami szkolnego boiska.

Turniej piłkarski przewidziany na planie filmowym jest reżyserskim zamysłem jako źródło ujęć autentycznej rywalizacji, ekspresji emocji grającej w piłkę młodzieży.

Film nawiązuje do produkcji telewizji polskiej z lat 70-tych pt.: „Do przerwy 0:1”, na podstawie opowiadania Adama Bahdaja – Paragon gola.

Film jest filmem autorskim, ma szansę powstać dzięki współpracy z Deutsch Polnischer Film Verein e.V. Flensburg, reżyser i scenarzysta Grzegorz Bals i jego zespół min. współpracujący z telewizjami TVN oraz Polsat operator kamery Krzysztof Wysocki oraz reszta ekipy zarówno planu jak i postprodukcji gwarantują dobry efekt artystyczny i techniczny relatywnie oczywiście do budżetu.

B) Imprezy towarzyszące produkcji filmu to wyjazd młodzieży z Czaplinka do Flensburga na turniej piłkarski, zwiedzanie miasta, wioski wikingów, wystawy naukowej Phaenomenta, rejs statkiem po fiordzie, wizyta w klubie Bundesligi piłki rcznej Handewitt Flensburg, spływ kajakami po fiordzie, zwiedzanie wybrzeża Morza Północnego w Danii Romo, oraz piknik kończący turniej, rozdanie nagród, poczęstunek.

Na potrzeby projektu przeprowadzono casting po stronie niemieckiej oraz polskiej w celu wzmocnienia ekipy aktorskiej.

Cele projektu
a) Po co realizujemy film?

Zamysł jest taki aby wskazać na realne problemy młodzieży w małym miasteczku w czasach tzw. multimedialnych, gdzie młody człowiek musi interioryzować wszechogarniający przekaz medialny i nie umie przecież jeszcze oddzielić tego co dobre a co nie, tego co wartościowe od tego co jest blichtrem, film nie jest moralitetem, twórcy pragną poddać jednak obiektywizacji środkami jakimi między innymi jest analiza językowa czy dyskursywny dialog pewne fenomeny dzisiejszej kultury, od programów ala XFactor po Internet.

b) Wskazać na sport, zdrową rywalizację na zasadzie kontrapunktu, napicia między tym co pierwotne, a tym co wtórne, inaczej mówiąc na to co jest naturą a co kulturą, chociaż oczywiście w sporcie, meczu różnice te zacierają się. Konsekwencje napięcia między tym co jest domeną natury a kultury są motywem przewodnim zamysłu scenariuszowo reżyserskiego.

c) W tle, ale tle ważnym rozgrywa się akcja wokół tajemnicy sprzed wieków, która okazuje się tajemnicą naukową tutaj jasnym celem jest popularyzacja nauki. Należy wspomnieć, że recenzentem scenariusza pod względem wartości naukowej był niestety nieżyjący od roku Dziekan Wydziału Fizyki US Prof. Dr Hab. Jerzy Stelmach.

d) Wymiana młodzieży służy zetknięciu się młodych polskich piłkarzy z piłkarską rzeczywistością młodego mieszkańca Flensburga, systemem szkoleniowym, stylem gry, mówiąc prosto aby mogli zobaczyć sportowy świat przyszłych piłkarzy Bundesligi, która w czasach sukcesów Lewandowskiego, Błaszczykowskiego czy Piszczka ma wielką w Polsce oglądalność.

e) Pragniemy też, aby młodzi piłkarze zobaczyli się w filmie fabularnym oraz przygotowanym także filmie dokumentalnym, takie wrażenie pozwala młodej osobie spojrzeć na siebie jak mawiał Platon z pozycji trzeciego „ja” czyli obserwatora z zewnątrz, wzmacnia to zarówno samokrytykę jak i dowartościowuje.

f) Umożliwiamy młodzieży prawdziwą grę aktorską, zetkniecie się z produkcją filmową.

g) Po to także, aby nawiązać na długo dobre relacje pomiędzy Czaplinkiem i Flensburgiem na poziomie uczestniczących w projekcie podmiotów, owy brak równowagi w liczbie ludności między miastami a co za tym idzie kulturowej bazy wynagradzany jest naturą, Flensburg leży praktycznie nad dwoma morzami: północnym i bałtyckim, Czaplinek zaś dysponuje przepięknym jeziorem i lasami, oba miasta mogą się skutecznie wypromować pod względem turystycznym i w innych dziedzinach.

h) Cykliczna organizacja turnieju piłkarskiego młodych drużyn z Polski, Niemiec i Danii, odpowiednio w Czaplinku i Flensburgu

i) Emisja filmu w mediach, min Offener Kanal Flensburg, Schleswig Holstein, kinach , szkołach, domach kultury jako promocji sportowej rywalizacji, nauk ścisłych i między kulturowej współpracy.

Dlaczego poza uwarunkowaniem geograficznym akurat Polska i Niemcy. Dlatego bo obydwa najważniejsze wątki filmu, sportowy i naukowy mają swoją podstawę w kulturze, w niemieckiej kulturze poprzez wielki splendor i pozytywny kult jakim się cieszy futbol za czym idą sukcesy sportowe naszych sąsiadów, oraz poprzez fakt że niemiecka nauka dziedziny fizyka, matematyka czy chemia wniosła wielki – a nawet największy wkład w pewnym okresie w dziedzictwo światowe, a nazwiska Heisenberga czy Goedla przewijają się w filmie.
Polska strona? Proszę Państwa to my pomysłodawcy i organizatorzy i nasza wspaniała młodzież, która zasługuje aby jej otwierać horyzonty.
Więcej informacji o projekcie: http://www.spielfilm-biszurpause0-2.de/

balticum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Skip to content