25/03/2022

Zapraszamy na pokaz filmu „Fotograf demokracji”, który opowiada o twórczości Cezarego Sokołowskiego – jedynego laureata nagrody Pulitzera w dziedzinie fotografii wśród polskich twórców. Autorami są wrocławscy fotoreporterzy Natalia Dobryszycka i Piotr Hawałej.

Na spotkaniu będą obecni Piotr Piłat (producent filmu) oraz Jerzy Undro (fotoreporter PAP i CAF).

Cezary Sokołowski jest fotoreporterem, odprawie czterdziestu lat pracuje dla amerykańskiej agencji Associated Press. W 1992 roku zdobył nagrodę Pulitzera za zdjęcie rosyjskiego czołgisty na ulicy w Moskwie w trakcie puczu Janajewa. Na przestrzeni lat fotografował etapy przemian ustrojowych w Polsce i Europie. Na swoich zdjęciach uwieczniał kształtowanie się demokracji w Polsce, powstanie „Solidarności”, stan wojenny, rozpad ZSRS, rewolucję w Rumunii czy wojnę w Jugosławii.

Piotr Piłat, producent filmu: dziennikarz i producent telewizyjny, związany z agencją Reuters przez 20 lat. Doświadczony w pracy w warunkach wojennych na Bliskim Wschodzie, w Azji oraz Afryce. Za swoją pracę dziennikarską, podczas konfliktu w Libii, znalazł się wśród finalistów nagrody Pulitzera.  w 2012 r.W kolejnych latach Piotr Piłat był wydawcą serwisów telewizyjnych poświęconych regionowi Europy Środkowej i Wschodniej. Jako trener i doradca medialny dla Thomson Reuters Foundation szkolił dziennikarzy agencji Reuters jak również polskich mediów (TVN, Gazeta Wyborcza) oraz niezależnej białoruskiej telewizji Belsat.

Jerzy Undro, przez ponad 40 lat fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej, wcześniej Centralnej Agencji Fotograficznej. W Polsce dokumentował najważniejsze wydarzenia, m.in. Sierpień 80 i wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. W 1980 roku fotografował w Sztokholmie uroczystość wręczenia Literackiej Nagrody Nobla Czesławowi Miłoszowi, a dziewięć lat później obalenie Muru Berlińskiego. Jako korespondent wojenny w latach 2003 – 2008 wyjeżdżał do Iraku, Czadu i Afganistanu. Autor albumów „Irak Misja Pokoju”, a także poświęconym Szczecinowi i Pomorzu Zachodniemu. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „za zasługi dla obronności kraju”, a także złotą odznaką ”zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej”. Zwycięzca Grand Press Foto 2007 w kategorii „Wydarzenia”. Nagrodzony trzykrotnie „Kaczką Dziennikarską”, przyznawaną przez zachodniopomorskie środowisko dziennikarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Skip to content