29/11/2018

16 listopada 2018 w Auli Collegium Balticum odbyła się konferencja szkoleniowa dla nauczycieli i pracowników oświaty oraz organizacji samorządowych i pozarządowych zajmujących się problemami edukacji i integracji pt. „Integracja uczniów z rodzin imigranckich w środowisku szkolnym”. Konferencja miała na celu przede wszystkim upowszechnienie rezultatów projektu STEMS (Supporting Teachers and Immigrant Students at School, nr umowy 2016-1-TR01-KA201-034681) realizowanego w partnerstwie międzynarodowym wraz z instytucjami z Turcji, Hiszpanii, Włoch i Niemiec współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+. 

Celem projektu STEMS jest poszukiwanie innowacyjnych metod integracji uczniów, którzy w związku ze zwiększoną mobilnością w Europie dołączają do nowych grup klasowych gdzie muszą pokonywać wiele barier warunkujących ich sukces szkolny. Projekt STEMS ma za zadanie zmniejszenie przepaści w osiągnięciach uczniów napływających i tych z goszczących ich narodowości. Poszukuje on również rozwiązań pomagających w przezwyciężaniu różnic międzykulturowych.

Rolą Collegium Balticum było zaadaptowanie projektu STEMS do realiów polskiej szkoły, stąd pomysł na organizację wydarzenia poruszającego jedno z jej najbardziej aktualnych wyzwań jakim jest integracja i edukacja uczniów z rodzin ukraińskich. Nasze zaproszenie do udziału w debacie na ten temat przyjęli reprezentanci organizacji pozarządowych, pedagodzy i psycholodzy, a najważniejszym założeniem było, aby obecni nauczyciele i pracownicy oświaty wyszli z wydarzenia wyposażeni w bardzo konkretne wskazówki i propozycje.

Serdecznie dziękujemy za ciekawe i inspirujące wystąpienia p. Dyrektorowi SP 61 w Szczecinie Bogdanowi Chęciowi, p. Annie Borkowskiej, psychoterapeutce Zachodniopomorskiego Instytutu Psychoterapii, p. Edycie Malinowski pracującej z uchodźcami w Willkommensklasse w Berlinie, p. Janowi Górskiemu ze Stowarzyszenia Refugees Szczecin oraz Prezesowi Rady Fundacji Prosvita p. Markowi Syrnykowi. Dziękujemy również reprezentantom Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Szczecinie oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych i szkół za aktywne uczestnictwo w wydarzeniu.

Galeria zdjęć

[nggallery id=”46″] 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Skip to content