29/11/2018

FAKTY I MITY NA TEMAT PRACY W BRANŻY IT NA PRZYKŁADZIE TIETO POLAND (DAWID MEYER I MICHAL GRYCKI) :

Informatyka Konferencja

Wokół pracy w branży IT i nowych technologii urosło wiele stereotypów. Jedni zazdroszczą programistom wynagrodzenia i przebierania w ofertach pracy inni wytykają nudną pracę w przy komputerze. Jak naprawdę wygląda dzisiaj praca programisty?

WSZYSCY PROGRAMIŚCI TO INTROWERTYCY

MIT – to nie prawda, że każdy programista to człowiek zamknięty w sobie i żyjący w świecie kodów i programów. Analityczny umysł to oczywiście zaleta dobrego programisty, ale powtarzanie stereotypów o mężczyznach w koszulach w kratę to żart, który przestał bawić. W rzeczywistości programiści są różni, tak jak różni są pracownicy wszystkich innych branży, możemy spotkać małomównych zadaniowców i rozgadane dusze towarzystwa, bo to nie zależy od branży, tylko od człowieka.

ZAROBKI WSZYSTKICH PROGRAMISTÓW TO KWOTY, O KTÓRYCH ZWYKŁY ZJADACZ CHLEBA MOŻE TYLKO POMARZYĆ

MIT – w branży informatycznej oczywiście zarabia się dużo, a jeżeli jest się dobrym specjalistą nawet bardzo dużo, ale jak wszędzie trzeba do tego dojść ciężką pracą i nauką. Absolwenci uniwersytetów stawiający pierwsze kroki na rynku pracy zarabiają podobnie do ich rówieśników w innych branżach. Natomiast prawdą jest, że w branży IT z każdym przepracowanym rokiem wartość programisty rośnie, rosną też jego zarobki, a w sytuacji, kiedy brakuje zdolnych i doświadczonych programistów Java, PHP’owców czy architektów oprogramowania, pracodawcy często przekonują do pracy u siebie właśnie wyższymi zarobkami.

PROGRAMISTA TO ZAWÓD DLA MĘŻCZYZNY

MIT – to kolejny mit na temat programistów, który krąży w świecie. To prawda, że większość specjalistów ds. IT to mężczyźni, ale nie dlatego, że kobiety nie nadają się do programowania! Są kobiety, które świetnie odnajdują się zarówno w programowani, projektowaniu jak i na stanowiskach kierowniczych. Ponadto w szkołach wyższych pojawia się coraz więcej Pań, które wybierają kierunki związane z informatyką i telekomunikacją.

ŻEBY ZOSTAĆ PROGRAMISTĄ POTRZEBA SKOŃCZYĆ STUDIA INFORMATYCZNE

MIT – nie wszyscy programiści mają wykształcenie wyższe, a co dopiero informatyczne. Oczywiście studia dobrze przygotowują do przyszłej pracy i wyposażają w niezbędną wiedze, ale przy odrobinie samozaparcia można ją zdobyć również samodzielnie. Dlatego mimo niezaprzeczalnej wartości studiowania, wykształcenie informatyczne nie jest niezbędne w pracy programisty, świadczą o tym takie nazwiska jak Steve Jobs czy Mark Zuckerberg. W IT najważniejsza jest wiedza praktyczna.

PRACA W IT TO CIĄGŁA NAUKA

FAKT – to prawda, że branża IT i nowe technologie bardzo szybko się zmieniają i programiści szkolą się praktycznie całe życie, ale w jakiej branży się nie aktualizuje swojej wiedzy? Obecnie, aby być wartościowym pracownikiem trzeba inwestować w siebie i zdobywać nowa wiedzę i umiejętności, nie są z tego zwolnieni również programiści. W IT po prostu wszystko zmienia się szybciej, więc przystosowywać się do zmian trzeba częściej, a czym więcej się umie, tym łatwiej to zrobić.

Jak widać większość obiegowych opinii o branży IT to stereotypy powtarzane przez osoby, które nie znają tematu. Są rzeczy, które częściowo są prawdą, ale powtarzane wiele razy zaczęły zmieniać swój sens i powielają nieprawdziwe informacje. Mamy nadzieję, iż podczas Naszej prelekcji uda Nam się obalić chociaż niektóre z fałszywych opinii na temat programistów, programowania i branży IT.

WYZWANIA W BRANŻY AUTOMOTIVE (ZIEMOWIT SOLONIUK INFINIT CODELAB):

Prezentacja traktuje o technologiach cyfrowych które dziś przenikają nasze życie a także wpływają na światowe rynki (nie tylko automotive).

W trakcie prezentacji definiuje 4 podstawowe dziedziny (samochody elektryczne, jazda autonomiczna, łączność, ekonomia współdzielenia) które mają istotny wpływ na zmiany zachodzące w branży automotive.

Tomasz Ordysiński Kierunek Informatyka na Collegium Balticum, a rynek pracy w branży IT:
Omówione lub podsumowane zostaną informacje dotyczące rynku pracy IT, wymagań wobec przyszłych pracowników oraz specyfiki pracy z branży. Wystąpienie zakończy prezentacja oferty edukacyjnej.

Podczas konferencji organizowane będą konkursy z nagrodami!

Zapraszamy!

Zapisy i więcej informacji pod numerem:

91 48 38 171

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Skip to content