Informacje
Opłaty
STUDIA INFORMATYCZNE
Dobrze wiemy, że informatyka to kierunek studiów inżynierskich skrojony na miarę potrzeb XXI wieku. Nasi ambitni i doskonale wykwalifikowani absolwenci znajdują pracę w renomowanych firmach już podczas studiów. Wybierając studia informatyczne na naszej Uczelni, zdobędziesz specjalistyczną i unikatową wiedzę w obszarze programowania m.in. Python, C++, testowania oprogramowania, technologii internetowych lub administrowania „chmurą”. Twoje perspektywy zawodowe są więc praktycznie nieograniczone! Nasze programy studiów tworzymy tak, abyś bez lęku, stresu poznał fachową i praktyczną wiedzę z obszaru technologii internetowych, programowania systemów wbudowanych, testów oprogramowania i administracji cloud.
Jeżeli chcesz zrozumieć i wykorzystywać nowe technologie, pracować w jednej z najszybciej rozwijających się branż, studia it są właśnie dla Ciebie. Realizuj swoje pasje i zdobądź z nami tytuł inżyniera oraz pewny zawód!
Informatyka to studia inżynierskie.
Zostań inżynierem informatyki, zarabiaj duże pieniądze!
Wiedza i umiejętności techniczne w zakresie udostępniania usług i informacji w Internecie, narzędzia oraz zasady tworzenia stron www, nowoczesne języki programowania oraz środowiska programistyczne, tworzenie systemów wbudowanych dla branży automotive oraz branży medycznej, stosowanie specjalistycznych sterowników lub mikrokontrolerów – to wszystko poznasz wybierając studia w Collegium Balticum.
PROFIL KANDYDATA NA KIERUNKU INFORMATYKA
Cechy: sumienność, wytrwałość, chęć do nauki, otwartość umysłu, kreatywność, zadaniowość, elastyczność, zorganizowanie, skrupulatność, pracowitość, odporność na stres.
Typowe zachowania: analizuje otaczający świat, myśli nieszablonowo, lubi pracę w międzynarodowym środowisku, wyszukuje informacje o nowościach technologicznych.
Zainteresowania: nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania, gry komputerowe, grafika komputerowa, branża automotive.
Specjalności na kierunku Informatyka I stopnia
FAQ
- Na jakim sprzęcie pracujemy i jak wyposażone są sale informatyczne?
- Stale unowocześniane sale dydaktyczne stanowią pewien optymalny standard wynikający z analiz warunków panujących na rynku pracy. Można powiedzieć, że zarówno pod względem dysponowanego oprogramowania jak i sprzętu jesteśmy w stanie tworzyć wierne symulacje przyszłych warunków zawodowych, łącznie z obrazem spodziewanych kierunków rozwoju sytuacji właściwych dla możliwie najszerzej rozumianych branż związanych z informatyką. Aktualnie studenci pracują z procesorami i5 z przestrzenią 8 GB RAM-u i dyskami SSD
- Jak wyglądają szanse na znalezienia pracy po studiach informatycznych i gdzie?
- Oferta Collegium Balticum w specjalności Informatyka jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku pracy i warunki, akurat na nim panujące. Nasz program nauczania przede wszystkim uwzględnia dane opisujące przemiany na rynku pracy i perspektywy rozwoju wynikające z dotychczasowych przemian jak i bieżących statystyk. Oprócz tego, ze według prognoz zatrudnienie w sektorze IT ma wzrosnąć o około 2 do 3 tysięcy osób, to na dodatek bieżący niedobór informatyków szacuje się dla Szczecina i Województwa Zachodniopomorskiego na 30 procent. Sytuacja ta raczej nie ulegnie zmianie spadkowej – ani rozwój technologii, ani tym bardziej branży nie stoi w miejscu. Szanse na znalezienie zatrudnienia i to zgodnie z oczekiwaniami absolwentów są bardzo duże.
- Na studiach informatycznych wiele osób odstrasza perspektywa nauki matematyki – czy matematyka w programie Collegium Balticum rzeczywiście jest trudna ?
- Matematyka dostarcza metod rozwiązywania problemów, z jakimi mają do czynienia informatycy, uczymy więc jej poprzez demonstrację praktycznego zastosowania. Programowanie algorytmów może wyglądać na problem, ale wyłącznie wtedy gdy patrzy się. na nie z perspektywy takiego nauczania jakie ma miejsce w szkolnictwie średnim. Poziom wyższy, związany z konkretnym przygotowaniem zawodowym koncentruje się wyłącznie na potrzebnych w pracy zawodowej elementach matematyki, zamiast na niepraktycznych teoriach akademickich. Z doświadczenia wiemy co będzie potrzebne przyszłym inżynierom – konkretne umiejętności, a nie rozbudowane teorematy dowodzenia twierdzeń. Oprócz tego, że program przewiduje matematykę stosowaną, stawiamy na skuteczne sposoby przekazywania wiedzy – w ten sposób nadrabiamy pewne błędy dydaktyczne, regularnie popełniane w nauczaniu poziomu szkolnictwa średniego, które zniechęcają do przedmiotu. Jeśli chodzi o prezentowane na naszych zajęciach sposoby uczenia się nie ma właściwie możliwości porównania lekcji matematyki w liceum do zajęć na uczelni wyższej. Pracujemy diametralnie inaczej, zajęcia odbywają się przy komputerach, z użyciem wszystkich możliwych narzędzi. Mamy XXI wiek i korzystamy z tego faktu. Oprócz tego, że komputer „podpowie” gdzie znaleźć wzór, którym będzie go można zaprogramować, ważniejsza od wykucia na pamięć procedury jest umiejętność analizy wyników. W tym miejscu warto dodać, że stereotyp
podziału na umysły ścisłe i humanistyczne jest sztuczny, i błędny – nasze zajęcia pokazują, żez matematyką, która jest potrzebna do pracy i zarabiania godziwych pieniędzy opanować może każdy. To również jeden z atutów naszej uczelni – program nauczania matematyki został tak opracowany, by móc zachęcić do informatyki osoby, które chcą się przebranżowić. - Ile trwają studia inżynierskie?
- Mówimy o okresie 3,5 roku z konkretnymi proporcjami praktyk, teorii i samodzielnej pracy wpełnym zakresie konsultacyjnym, także w bardzo wyspecjalizowanych dziedzinach. Szczegóły oferty można znaleźć w dziale Studia Informatyczne na naszej stronie www, a także zapoznać się z nimi kontaktując z uczelnią – chętnie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące możliwości.
- Czy wykładowcy zajmują się technologiami IT?
- Ponieważ mówimy o konkretnym przygotowaniu do podjęcia wyzwań rynku pracy, stawiamy na praktyczne użycie wiedzy, a nie jak wiele innych uczelni na zapoznawanie studentów z teorią w nadziei, że kreatywniejsze jednostki wykorzystają ją w sprzyjających warunkach. Kadra dydaktyczna Collegium Balticum to doświadczeni specjaliści, którzy na co dzień pracują z technologiami IT, na niwie stricte zawodowej czyli poza realizacją obowiązków dydaktycznych. Nikt nie będzie w stanie zapoznać słuchaczy z tematem IT lepiej od doświadczonych praktyków.
- W jakich językach będzie programował student?
- Przede wszystkim należy pamiętać, że istniejące języki programowania są stale modernizowane i rozwijane, wraz z ewolucją technologii pojawiają się zupełnie nowe i innowacyjne języki i kompilatory. Jako zorientowana na praktyczne umiejętności uczelnia kładziemy nacisk na nowoczesne języki programowania. Odpowiadając na pytanie w sposób ogólny możemy wymienić między innymi C/C++, C# i środowiska Visual Studio w modelach zdalnych IaaS, PaaS czy SaaS oraz PYTHON. Ale musimy też dodać, że na przykład Java, Python i Ruby cieszą popularnością gdyż pozwalają na szybkie tworzenie aplikacji i uruchamia się je w wirtualnej maszynie, dzięki czemu unika się wielu problemów języków niższego poziomu – przepełniania bufora, albo nieprawidłowych wskaźników. Natomiast większość programów biurowych, jak edytory tekstu czy grafiki napisano w wydajniejszych językach, takich jak C, C++ czy Delphi. Systemy operacyjne są niemal całkowicie napisane w wydajnych językach, szybkość w tym wypadku jest priorytetem. Programy naukowe na ogół są zaimplementowane w Fortranie, dzięki nowszym kompilatorom pozwala on na wydajną optymalizację obliczeń arytmetycznych. Cobol ma mocną pozycję w korporacyjnych i rządowych centrach danych. PHP i Java grają rolę w programach korzystających z baz danych. Z kolei Python jako język ogólnego zastosowania, używany jest na stronach WWW oraz do administrowania systemem. Wiele zależy od kierunku, jaki studenci zechcą obrać w specjalizacji zawodowej.
- Jak wyglądają praktyki?
- Przede wszystkim po pierwszym studiów roku inwestycja w kształcenie zaczyna się zwracać, kiedy słuchacze rozpoczynają płatne staże u partnerów naszej uczelni. Większość studentów na drugim roku kierunku Informatyka poznaje wybrane środowisko pracy realizując zadania w strukturach wiodących firm naszego regionu, doświadczeni specjaliści prowadzący część zajęć dla Collegium Balticum są pracownikami tych przedsiębiorstw.
- Jak kształtują się zarobki w trakcie studiów i po ukończeniu?
- Jak wspomnieliśmy powyżej, studenci już po pierwszym roku rozpoczynają płatne staże, mogą się wówczas zorientować jakiego oczekiwać pułapu zarobkowego. Firmy z sektora IT w porównaniu do firm z innych branż bardzo dbają o swoich pracowników. Ubezpieczenia medyczne, karnety sportowe, specjalne rozwiązania w organizacji czasu i prowiantowaniu są w tym sektorze rynku pracy standardem, a nie wyjątkiem. Przy czym prognozy dotyczące branży są bardzo pozytywne, Collegium Balticum dysponuje wynikami analizy rynku i badań możliwości zatrudnienia swoich absolwentów. Współpracujemy z konkretnymi firmami, mającymi wpływ na program studiów, ich specjaliści prowadzą zajęcia dla studentów w ramach normalnego toku studiów możemy więc powiedzieć, że zarobki będą bardzo konkretne a my robimy wszystko by umożliwić studentom ich osiągnięcie. Rozwój branży IT jest bardzo dynamiczny, wspomnijmy takie gałęzie jak enterprise applications, internet cloudscomputing oraz automotive.
- Jakie specjalności mam do wyboru i kiedy wybieram specjalność?
- Specjalność wybieramy już na 3 semestrze. Jeżeli chodzi o studia informatyczne proponujemy następujące dyscypliny:
– E-biznes – najnowsza oferta dedykowana osobom zainteresowanym tematyką szeroko pojętego funkcjonowania biznesu w erze cyfrowej transformacji. Tradycyjny biznes pilnie potrzebuje specjalistów w zakresie budowy i utrzymania stron WWW, wsparcia cyfrowych działań marketingowych, obsługi narzędzi dostarczanych w modelu Cloud czy SaaS. Poszukiwane są osoby obeznane metodyką prowadzenia projektów, tematem bezpieczeństwa danych jak i prowadzenia firmy w skali makro.– Technologie internetowe – tworzenie stron oraz aplikacji WWW przy wykorzystaniu nowoczesnych języków i środowisk programistycznych. To oferta dla przyszłych webmasterów, web-developerów (programistów), administratorów serwisów internetowych.
– Programista systemów wbudowanych – ta specjalność została stworzona pod kątem sektorów takich jak automotive i branża medyczna, czyli wykorzystujących specjalistyczne sterowniki i mikrokontrolery. Kształcimy do pracy na takich stanowiskach jak programista systemów zintegrowanych, software developer, developer C/C++.
– Tester oprogramowania – w ewolucji technologii obecnych na rynku pracy szczególną wagę ma weryfikacja i walidacja oprogramowania, usuwanie zeń błędów oraz zapewnienie jakości (Quality Assurance). Absolwenci tej specjalności pracują na stanowiskach: Specjalistads. Testów, Inżynier Testów, Inżynier Jakości, Specjalista ds. Zapewniania Jakości.
– Cloud administrator – co ważne, specjalność ta kształci studentów we współpracy z firmą Microsoft. Jest ona związana z chmurowymi rozwiązaniami gromadzenia, przetwarzania i przesyłania danych przy wykorzystaniu języka C# i środowiska Visual Studio w modelach zdalnych IaaS, PaaS czy SaaS.
- Czy potrzebna jest matura żeby studiować na Informatykę na Collegium Balticum?
- Jesteśmy uczelnią wyższą toteż jednym z wymogów studiowania jest świadectwo maturalne. Prawdą jest, że wynik matury, czy oceny poziomu znajomości przedmiotów nie są brane pod uwagę – liczy się kolejność zgłoszeń. Program dydaktyczny został jednak opracowany w konkretnych celach i ma umożliwić realizację zawodową jak największej liczbie naszych absolwentów. Specyfiką nauczania jest więc to, że studenci pracują w małych grupach. Chodzi o to, by wykładowca mógł poświęcić każdemu ze słuchaczy odpowiednią ilość uwagi,a nauka była praktyką a nie teorią. W związku z tym ilość miejsc na pierwszym roku jest ograniczona.
Microsoft Azure Dev Tools for Teaching - Informacja dla studentów
Program Azure Dev Tools for Teaching (znany wcześniej jako Microsoft Imagine w wersji Standard i Premium) to oparta na subskrypcjach oferta przeznaczona dla szkół i wydziałów z naukowym, technologicznym, inżynieryjnym i matematycznym (STEM) programem nauczania. Zapewnia nauczycielom, wykładowcom, uczniom i studentom profesjonalne narzędzia programistyczne i projektowe, oprogramowanie oraz usługi od firmy Microsoft. Zawiera najnowsze technologie i usługi w chmurze, które inspirują i angażują uczniów i studentów. Ponadto zapewnia nauczycielom i wykładowcom zróżnicowany zestaw zasobów, dzięki którym ich zajęcia będą stawiać przed uczniami i studentami nowe wyzwania oraz angażować ich i motywować na nowe sposoby.
Oprócz dostępu do oprogramowania, poprzednio dostępnego w ramach Microsoft Imagine, studenci otrzymują darmowe licencje do wykorzystania na platformie Azure przez 12 miesięcy.
Rejestracja studenta
W celu zarejestrowania w systemie Microsoft Azure Dev Tools for Teaching dla kierunki Informatyka należy:
-
- posiadać aktywne konto e-mail w domenie cloud.cb.szczecin.pl ( przykład – imie.nazwisko@cloud.cb.szczecin.pl )
Aby uzyskać dostęp należy wejść na stronę cloud.cb.szczecin.pl
- 1. Podajemy adres email wg przykładu -> następnie przechodzimy dalej
2. I klikamy opcję nie pamiętam hasła i postępujemy zgodnie z wskazówkami na ekranie.
3. Wpisujemy identyfikator (adres email w domenie cloud.cb.szczecin.pl) i wpisujemy kod weryfikacyjny captcha
4. Wyślij wiadomość SMS na mój telefon komórkowy (wpisujemy swój nr telefonu)
5. Wprowadzamy kod weryfikacyjny. -
- W celu uzyskania dostępu do oprogramowania firmy Microsoft (wraz z Microsoft Office) należy:
- na stronie https://aka.ms/devtoolsforteaching należy przejść weryfikację, po której możemy korzystać z oprogramowania Microsoft.
UWAGA: UŻYTKOWNIK SYSTEMU NIE MOŻE UMOŻLIWIAĆ DOSTĘPU DO SWOJEGO KONTA OSOBOM TRZECIM.
Pobieranie oprogramowania
Osoby posiadające ważne konto w systemie mogą pobierać oprogramowanie z portalu Azure dostępnego pod https://aka.ms/devtoolsforteaching (oprogramowanie firmy Microsoft).
Odpowiedzi na często zadawane pytania
Dostępne na stronie programu Microsoft Azure Dev Tools.
Administrator systemu
Administratorem systemu dla kierunku Informatyka jest:
Dominik Dziaduch