17/04/2019

Już 26 kwietnia 2019r. o godzinie 15:00 zapraszamy Państwa na debatę w temacie „15 lat w Unii Europejskiej” do Hotelu Novotel w Szczecinie.

Kilkanaście lat minęło od pamiętnego referendum, w którym Polacy opowiedzieli się za przystąpieniem do Unii Europejskiej. Poparcie dla takiego kroku było wówczas ogromne – 77% głosów za, przy bardzo wysokiej frekwencji. Do dziś Polacy w większości pozostają jednym z najbardziej euroentuzjastycznych społeczeństw we wspólnocie. Czy jednak ich entuzjazm nie ulegnie osłabieniu w dobie nadchodzących zmian? Czy przedsiębiorcy czują się zagrożeni? Czy Brexit zapewni ochronę dla polskich przedsiębiorców? Jaka będzie pozycja Polski w UE w nadchodzących latach?

Brexit, kryzys strefy euro, kryzys imigracyjny oraz wiele innych symptomów każe nam się zastanawiać nad przyszłością i rolą Polski w europejskim projekcie. Po 15 latach Polska nie jest już debiutantem, a pełnoprawnym członkiem i partnerem, odpowiedzialnym za przyszłość tego historycznego projektu. Dlatego warto przy różnych okazjach stawiać pytania o przyszłość Polski w UE, do czego Państwa serdecznie zapraszamy już 26 kwietnia!

Gość specjalny Jan Truszczyński jeden z głównych negocjatorów członkostwa Polski w UE przedstawi Państwu perspektywy dla Unii i Polski jako państwa członkowskiego UE podsumowując 15-lat członkostwa oraz opowie o strategicznym celu demokratycznej Polski. Przy udziale zaproszonych gości i ekspertów poruszane będą kluczowe problemy polskich przedsiębiorców:

 • Zagrożenia dla całej wspólnoty europejskiej. Rosnące koszty i inne zagrożenia.
  • Brexit – jak przedsiębiorcy powinni się przygotować aby nie stracić, a zyskać?
  • Jaka będzie pozycja Polski w UE?
  • Dostępność pracowników, a rynek pracy.
  • Nowe perspektywy finansowania dla Polski.
  • Starzenie się społeczeństwa – wyzwanie dla całej Europy.
  • Perspektywy dla Polskiego biznesu.

Poszukamy odpowiedzi na Państwa pytania, a zaproszeni eksperci udzielą Państwu wsparcia i odpowiedzą w dziedzinie nauki, prawa, finansów, transportu, zatrudnia pracowników, projektów unijnych i innych.

Debatę z udziałem gości specjalnych poprowadzi dziennikarz Paweł Wiśniewski.

Główny Gość Specjalny

Jan Truszczyński- wykładowca na Akademii Finansów i Biznesu Vistula i w Polskim Instytucie Dyplomacji. Kariera zawodowa Ambasadora Truszczyńskiego jest związana z Unią Europejską: był specjalistą ds. integracji europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (1982 – 1988), zastępcą ambasadora Przedstawicielstwa Polski przy Wspólnotach Europejskich (1989-1993), Stałym Przedstawicielem Polski przy UE (1996-2001), doradcą prezydenta ds. UE (2001).

W latach 2001-2005 był głównym negocjatorem członkostwa Polski w UE oraz, kolejno, podsekretarzem stanu i sekretarzem stanu w MSZ. Od 2007 do 2014 piastował stanowiska kierownicze w Komisji Europejskiej. Był kolejno zastępcą dyrektora generalnego w DG Rozszerzenie i DG Edukacja i Kultura, a w latach 2010-2014 dyrektorem generalnym 
DG Edukacja i Kultura.

EKSPERT DEBATY  z ramienia Collegium Balticum:

DRZEWIECKI

Dariusz Drzewiecki – wykładowca Szczecińskiej Szkoły Wyższa Collegium Balticum. Pełnił wiele ważnych funkcji, m.in. Zastępca kierownika Wojskowego Lotniskowego Biura Hydrometeorologicznego (Świdwin) woj. Zachodniopomorskie (1991 – 1992), Kierownik/Szef Służby Wojskowego Lotniskowego Biura Hydrometeorologicznego (Mierzęcice) woj. Śląskie (1992 – 1995), Dyżurny synoptyk Wojskowego Regionalnego Biura Hydrometeorologicznego we Wrocławiu (1995 – 1998), Referent w grupie zabezpieczenia logistycznego Placówki Straży Granicznej w Porcie Lotniczym Szczecin – Goleniów (2008 – 2009) Specjalista Sekcji Ochrony Fizycznej Komendy Pomorskiego Oddziału Straży Granicznej w Szczecinie (2009 –2010) Specjalista Sekcji Kontroli Legalności Zatrudnienia w Grupie ds. Cudzoziemców w Placówce Straży Granicznej w Szczecinie 2010 – 2012). W roku 2018 wydał książkę pt.” Wykorzystanie informacji geoprzestrzennej w realizacji polityki bezpieczeństwa środowiskowego”.

Zaproszeni goście:

JAN TRUSZCZYŃSKI – Główny negocjator członkostwa Polski w UE
BOGUSŁAW LIBERADZKI – Wiceprzewodniczący parlamentu UE
BARTOSZ ARŁUKOWICZ – Poseł na Sejm RP
OLGIERD GEBLEWICZ – Marszałek WZP
JAROSŁAW RZEPA – Wicemarszałek WZP

Data wydarzenia: 26 kwiecień 2019r., godz. 15:00
Miejsce wydarzenia: Hotel Novotel, sala Amber I – II, Al. 3Maja 31, Szczecin
Do Dyspozycji: Parking podziemny w Hotelu
Więcej informacji na temat: hk@izba.info, tel. 790 206 662.
Zgłoszenia prosimy przesłać na adres kd@izba.info

Co przed nami_ DEBATA

Zobacz również
Skip to content