08/03/2018

Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a ten dzień zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze, który odbywał się między 26 a 28 sierpnia 1910 roku. W Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii po raz pierwszy święto kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku, organizując w tym dniu demonstracje i zebrania. 8 marca 1913 roku zastrajkowały kobiety w Rosji wbrew zakazowi tamtejszej władzy, zaś w dniu 8 marca 1917 roku w Sankt Petersburgu rozpoczęły się masowe strajki kobiet. W Polsce Dzień Kobiet zaczęto świętować po II wojnie światowej.

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algieri, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie i Zambii. Mężczyźni wręczają wtedy znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom drobne podarunki czy kwiaty.

I tak Włoszki otrzymują gałązki akacji srebrzystej, bardzo popularne są czekoladki, zaś mieszkanki Portugalii spotykają się na przyjęciach „tylko dla pań”. W Rumunia dzień ten jest równoważny z dniem matki, podczas którego dzieci ofiarują drobne prezenty swoim matkom i babciom.

Musimy mieć jednak świadomość, że jeden dzień w roku nie wystarczy, by mężczyźni mogli i zdołali podziękować kobietom. Bo przecież o miłości, przyjaźni i wzajemnym szacunku świadczy każdy dzień, codzienna troska i oddanie. Bo przecież jak twierdzi Charles Baudelaire:

„Kobieta jest zaproszeniem do szczęścia”

Nasza uczelnia w dniu kobiet była wyjątkowo kolorowa od kwiatów, zapachu ciasta i smakowitości od Pań z dziekanatu. Dr Andrzej Staroń wraz panem Krystianem z działu marketingu stanęli na wysokości zadania. Piękne kwiaty w imieniu uczelni podarowali Paniom w SSW COLLEGIUM BALTICUM a także w centrum miasta.

Serdecznie życzymy aby te piękne, serdeczne uśmiechy towarzyszy Paniom każdego dnia.

Zapraszamy do galerii zdjęć:

[nggallery id=”14″] 

——————
Źródło: www.kobiecasprawa.pl
Autor:  NIna Modzelewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Skip to content