WYWIAD Z ZIEMOWITEM SOŁONIUKIEM

M.K.: Rozmawiam z Ziemowitem Sołoniukiem, Team Menagerem infinIT Codelab oraz wykładowcą Collegium Balticum na kierunku Informatyka. Panie Ziemowicie, czym się różni programista od testera i jakie są główne różnice w tych zawodach?

Z.S.: Najłatwiej powiedzieć co łączy te dwa zawody. Zarówno programista jak i tester muszą nieustannie myśleć w swojej pracy i to łączy te dwa zawody. Dodatkowo każdy odważnie  podejmuje wyzwania i pokonuje trudności w swojej codziennej pracy. To są te najważniejsze elementy, które je łączą. Najprościej mówiąc, na czym polega różnica między pracą testera, a programisty? Programista tworzy aplikację, a tester ją testuje.

M: Rozumiem, że korzystają z różnych narzędzi.

Z: Tak, jest dużo różnych narzędzi, ale są też wspólne, które służą do komunikacji i zrozumienia problemów, czy sposobów w jaki należy zaprojektować aplikację, a tym samym jak ją przetestować. Pisanie aplikacji następuje poprzez przekładanie wymagań klienta na program. Robi się to w procesie wytwarzania oprogramowania, który wynika z procesu narzuconego przez klienta. To klient w pewnej mierze decyduje w jaki sposób wytwarzamy oprogramowanie, przy użyciu jakich narzędzi, natomiast samo tworzenie, to jest czysta praca programisty.

M: W którym momencie rozpoczyna się rola testera?

Z: Tester wchodzi bardzo cyklicznie do procesu wytwórczego. To znaczy, że proces wytwarzania zajmuje jakiś czas. Zazwyczaj korzystamy z metody wytwarzania oprogramowania SCRUM i w zależności od trwania sprintów w SCRUMIE cykl wytwarzania oprogramowania zajmuje tydzień, czasami dwa tygodnie, czasami nawet dłużej. Po każdym cyklu jest wypuszczana nowa wersja oprogramowania, która trafia w ręce testera.

M: SCRUM jest metodą organizacji procesu wytwórczego. Czy wiedza z nią związana jest taką, którą musi już posiadać przyszły tester lub programista, czy uczy się tego na bieżąco w firmie i poznaje jak wszystko funkcjonuje?

Z: Wielu rzeczy można się nauczyć pracując w firmie, natomiast znajomość metododologii wytwarzania pozwala na szybsze wdrożenie pracownika do projektu. Nie trzeba pewnych rzeczy uczyć od początku. Z drugiej strony znajomość tych metod podnosi wartość takiego pracownika na rynku.

M: Czy metod wytwarzania oprogramowania są uczeni Twoi studenci?

Z: Na trzecim roku studenci będą mieli przedmiot związany z metodami wytwarzania oprogramowania.

M: Kiedy oprowadzałeś mnie po firmie, spotkałem jedną z naszych studentek, która dopiero co ukończyła pierwszy rok studiów. Czy nasza uczelnia dobrze przygotowuje do pracy w branży IT? Jak szybko można znaleźć pracę studiując informatykę w Collegium Balticum?

Z: Collegium Balticum bardzo dobrze przygotowuje do zawodu, studia są nastawione na uczenie tej części praktycznej, która bardzo ułatwia wejście w ten rynek.

 „Umiejętności praktyczne są najwyżej oceniane przez pracodawców podczas rozmowy kwalifikacyjnej i są one najbardziej kluczowym aspektem procesu rekrutacji. Studia również są ważne ponieważ dają dużą, kompleksową wiedzę z wielu dziedzin, które nie zawsze na początku mogą się przydać, ale w trakcie rozwoju kariery, ta wiedza znajdzie swoje zastosowanie”.

Chcę podkreślić, że znając osoby, które studiują w Collegium Balticum, widząc jak się rozwijają, jak zdobywają wiedzę i doświadczenie, to już mogę powiedzieć, że kilka z tych osób znalazłoby w naszej firmie pracę.

M: Już po pierwszym roku studiowania?

Z: Tak, po roku studiowania jesteśmy w stanie kilku osobom zaoferować pracę. A były wśród nich również osoby, które dopiero wchodzą do branży i nie miały z nią wcześniej do czynienia.

M: Czy studiach z Informatyki można śmiało polecić osobom spoza branży, dotychczas pracujących w zupełnie innych obszarach,  chcących się przebranżowić?

Z: Tak, dokładnie.

M: Rok studiowania to bardzo krótko, czy taki okres wystarczy aby odnaleźć się w takiej firmie?

Z: Na pierwszym toku uczymy między innymi PYTHONA, który jest językiem programowania. W naszej firmie jest on używany głównie do automatyzacji testów. To znaczy, że już po pierwszym roku, jestem w stanie znaleźć wśród studentów testerów.

M: Czy dasz jakieś wskazówki przyszłym i aktualnym studentom Informatyki?

Z: Polecam aby kodowali jak najwięcej. Żeby czas wolny poświęcali na pisanie. W pracy często żartujemy, że kiedy kończy się studia i trafia do pracy w branży to człowiek odkrywa, że nigdy tak dużo nie kodował, jak za czasów, kiedy był studentem. To wynika z tego, że w trakcie typowego dnia pracy programista tylko 10% swojego czasu pracy poświęca na kodowaniu, czyli około 40-45 minut. Reszta to jest analiza problemu, wymyślenie rozwiązania i udokumentowanie go, a także przeprowadzenie testów swojego rozwiązania zanim odda się go do dystrybucji.

M: Opowiedz mi o typowym dniu pracy. Dużo mówi się również o strefach relaksu w takich firmach jak Google, Wy również posiadacie taką strefę?

Z: Jest playroom z telewizorem i konsolą. Pracownicy najczęściej grają w piłkę nożną. Jest dość regularnie używany. Są również popularne piłkarzyki. A nawiązując do typowego dnia, zazwyczaj pierwsze spotkania odbywają się około 9:00. Wszyscy są już po śniadaniu i po pierwszej kawie. Analizują zadania jakimi będą się zajmować, jakie problemy będą rozwiązywać. Potem następuje płynne przejście do zadań wykonywanych w ciągu dnia: analiza sytuacji, rozwiązywanie błędu, a po przeanalizowaniu- wymyślenie rozwiązywania i udokumentowane go. Bywa, że wymagany jest kontakt z klientem. Na końcu nadchodzi moment kodowania. Po tym następuje czas na relaks. Jest to na tyle wyczerpujące zajęcie, że jest potrzebna przerwa. Dlatego wydzielamy czas pracy i czas na relaks. Pracownicy mogą skorzystać z tarasu lub wyjść z budynku i przejść się wśród okolicznej zieleni miejskiej.

 „Bardzo ważny jest „worklife balance” i dbamy o niego w ciągu dnia pracy. Istnieje u nas system, który na 5 minut przed zakończeniem pracy informuje o tym pracownika, że już za chwilę kończy się jego czas pracy. Ważne aby po wysiłku całego dnia spędzić czas z rodziną ze znajomymi, czy też pozałatwiać inne sprawy”

M: Nikt nie zabiera pracy do domu? Mówimy tu o pracy zabranej także „we własnej głowie”.

Z: Nie ma czegoś takiego (śmiech). W przypadku, kiedy pracownik ma do rozwiązania jakiś naprawdę duży problem i potrzebuje spokojnie nad nim pomyśleć, to istnieje u nas możliwość pracy z domu. Pracownik może 2 razy w miesiącu pracować we własnym mieszkaniu i spokojnie problem rozwiązać.

M: Jakie są zarobki w branży IT?

Z: Na rynku IT zarobki w Szczecinie zaczynają się od 3-4 tysięcy złotych. Wszystko zależy od praktycznych umiejętności kandydata. Są firmy w których stawki startują od poziomu 5 tysięcy złotych. Oczywiście dochodzą do tego benefity takie jak prywatna opieka medyczna, karty multisport i wiele innych.

M: Dziękuję Ci za rozmowę. Wierzę, że zachęciłeś osoby, które myślały o pracy w IT i do tego aby zrealizowały swoje zamierzenia i zaczęły studiować Informatykę.

Z: Również dziękuję za rozmowę i zapraszam do studiowania.

Rozmawiał Michał Krempa, Akademickie Biuro Karier SSW Collegium Balticum

Sylwetka Ziemowita Soloniuka: https://www.cb.szczecin.pl/wykladowcy/ziemowit-soloniuk/

Udostępnij nasz artykuł w mediach społecznościowych

Share on facebook
Udostępnij na facebooku
Share on twitter
Udostępnij na twitterze

Sprawdź naszą OFERTĘ

Partnerzy Uczelni


12 Dywizja
12 Dywizja
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
SENSE
SENSE
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ
Przedszkole nr 2 Hejnałek
Przedszkole nr 2 Hejnałek
INFINIT CODELAB
INFINIT CODELAB
Klaster IT
Klaster IT
Komenda Wojewódzka PSP
Komenda Wojewódzka PSP
Komisja BIO w Europarlamencie
Komisja BIO w Europarlamencie
Miasto Szczecin
Miasto Szczecin
Microsoft
Microsoft
Microsoft Azure
Microsoft Azure
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe
Object connect
Object connect
Policja
Policja
Poradnia Nowogard
Poradnia Nowogard
Schronisko dla nieletnich w Szczecinie
Schronisko dla nieletnich w Szczecinie
Sejm RP
Sejm RP
SOSW nr2 w Szczecinie
SOSW nr2 w Szczecinie
SOSW Tanowo
SOSW Tanowo
Tieto
Tieto
Uzdrowisko Kołobrzeg
Uzdrowisko Kołobrzeg
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Szczecinie
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Szczecinie
ZP Grodzisk
ZP Grodzisk
ZUW w Szczecinie
ZUW w Szczecinie
KANBO
KANBO
UMLAUT
UMLAUT
Technopark Pomerania
Technopark Pomerania
Infinit IT
Infinit IT
C++ Institute
C++ Institute
Fundacja IT
Fundacja IT
OPENED
OPENED
Uczelnia IT
Uczelnia IT
MÓJ DOM
MÓJ DOM
Cloudica
Cloudica