- Rekrutacja 2025
- Oferta
- Szkolenia
- Uczelnia
- Strefa studenta
- Blog
- Kontakt
- REKRUTACJA ONLINE
01/08/2024
Czy rozpoczęcie diety wegańskiej jest trudne? Z pewnością przejście na dietę wegańską może wydawać się dużym wyzwaniem, ale z odpowiednim planowaniem i wsparciem dietetyka, cały proces może stać się znacznie łatwiejszy. Wiele osób przechodzi płynnie na dietę wegańską po dłuższym stosowaniu diety wegetariańskiej bądź jednej z jej odmian (a jest ich naprawdę wiele!). Jak zatem przejść na dietę wegańską i o jakiej suplementacji należy pamiętać?
Jak przy każdych dużych zmianach w naszym stylu życia, najlepiej sprawdzi się ewolucja, a nie rewolucja. Wskazana jest zatem metoda mniejszych kroków. Jeśli dotychczas w Twojej diecie było mięso – stopniowo redukuj jego ilość, zastępując je roślinnymi odpowiednikami. Możesz na przykład zacząć od całkowitej eliminacji czerwonego mięsa bądź od wprowadzenia bezmięsnych dni, stopniowo zwiększając ich ilość. Wegetarianom, którzy postanawiają przejść na dietę wegańską, zazwyczaj łatwiej jest zrobić kolejny krok. Jeśli zatem jesteś wegetarianinem bądź wegetarianką, możesz zacząć od eliminacji nabiału. Dobra wiadomość jest taka, że w niemalże każdym sklepie i w największych dyskontach spożywczych znajdziesz szereg wegańskich produktów, które pozwalają na łatwe wprowadzenie tej diety do swojego życia. Wegańskie sery, smakowe jogurty, czy tofu w różnych wariantach – marynowane, wędzone, z dodatkiem świeżych ziół… Jeszcze 10 czy 15 lat temu dostęp do produktów wegańskich był dużo bardziej ograniczony, a co za tym idzie, przejście na dietę wegańską wiązał się z wieloma ograniczeniami. Dzisiaj mamy dostęp do szerokiej gamy wegańskich produktów, które nie tylko ułatwiają, ale także uprzyjemniają ten proces. Dzięki temu przejście na dietę wegańską często wiąże się z odkrywaniem wielu wspaniałych smaków, zupełnie nowymi doznaniami smakowymi i eksperymentowaniem w kuchni.
Nim jednak rozpoczniemy kulinarne eksperymenty, należy posiąść solidną wiedzę na temat zdrowego komponowania posiłków w diecie wegańskiej oraz odpowiedniej suplementacji, aby dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Monotonne jedzenie wegańskich dań, których bazą są makarony i kluski, nie ma nic wspólnego ze zdrowym i zrównoważonym żywieniem. O czym zatem należy pamiętać? O różnorodności produktów i zadbaniu o makro przygotowywanych posiłków, czyli odpowiedniej zawartości białka, tłuszczów i węglowodanów.
Spożywaj różnorodne warzywa i owoce, aby dostarczyć organizmowi szeroką gamę witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Im bardziej kolorowy talerz – tym lepiej. Nie tylko dla kulinarnej estetyki, ale i zdrowia! Dbając o różnorodność w diecie, warto również uwzględniać różne formy przygotowania posiłków. Spożywanie warzyw surowych, gotowanych na parze, pieczonych, duszonych czy grillowanych… pozwala na zachowanie i uwalnianie różnych składników odżywczych, ale także na odkrycie nowych smaków. Pamiętaj również o tym, że surowe warzywa są doskonałym źródłem błonnika.
Nie tylko pierś z kurczaka czy ryby są doskonałym źródłem białka. (Choć przeciwnicy diet wegańskich często uważają, że tylko mięso może dostarczyć wartościowego białka). Rośliny strączkowe, takie jak fasola, bób, soczewica, ciecierzyca czy groch, stanowią również doskonałe źródła białka i błonnika.
Co prawda białe, przetworzone pieczywo tostowe i kluski są wege ale… staraj się wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak brązowy ryż, quinoa, kasze, pełnoziarnisty chleb i makaron, które są bogate w błonnik i składniki odżywcze wspierające zdrowie układu pokarmowego.
Oliwa z oliwek, awokado, nasiona, a także różnego rodzaju orzechy – włoskie, makadamia, orzechy nerkowca czy pistacje są nie tylko doskonałym dodatkiem do wielu dań wegańskich, które wspaniale wzbogacają ich smak, ale również ale również dostarczają niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dbaj zatem o różnorodność i regularność spożywania zdrowych tłuszczów, aby Twoja dieta była nie tylko smaczna, ale i zrównoważona.
Dieta wegańska wymaga odpowiedniej suplementacji, a witamina B12 należy do najważniejszych suplementów dla wegan, ponieważ nie znajduje się ona w produktach roślinnych. Równie ważna jest witamina D3, która wspiera zdrowie kości, układ odpornościowy i funkcje mięśni. Tak zwana witamina słońca jest zwłaszcza pożądana na naszej szerokości geograficznej, a jej znaczne niedobory wykazują również osoby spożywające mięso.
Masz pytania bądź wątpliwości? Pamiętaj o tym, że konsultacja z doświadczonym specjalistą z zakresu dietetyki pomoże Ci dostosować plan suplementacji i bezpiecznie przejść na dietę wegańską. Niezwykle ważne są również regularne badania krwi, które umożliwią wczesne wykrycie ewentualnych niedoborów i szybkie wdrożenie odpowiednich działań. Rozważne przejście na dietę wegańską może przynieść liczne korzyści zdrowotne, jednocześnie minimalizując ryzyko związane z brakiem niektórych składników odżywczych.