- REKRUTACJA 25/26
- Oferta
- Strefa studenta
- Uczelnia
- Konferencje
- Blog
- Kontakt
- REKRUTACJA ONLINE
07/07/2025
Wiedz jedno – nie jesteś wyjątkiem. Z naszych obserwacji wynika, że coraz więcej osób po 30 roku życia decyduje się na studia. Ponadto badania pokazują, że w Polsce już co czwarty student studiów podyplomowych ma więcej niż 35 lat, a liczba osób decydujących się na studia po ukończeniu 30-go roku życia rośnie z roku na rok. To całkowicie naturalne zjawisko, bo współczesny rynek pracy jest coraz bardziej elastyczny, a my coraz częściej chcemy robić w życiu coś, co naprawdę ma sens. Późniejsze studia mogą być zatem jedną z Twoich najlepszych życiowych decyzji.
Na to pytanie każdy z nas powinien sobie odpowiedzieć samodzielnie. Jesteśmy przecież na różnych etapach życia, każdy z nas ma inne doświadczenia, marzenia czy potrzeby. Dla jednej osoby studia będą furtką do wyczekiwanego awansu, dla drugiej – szansą na przekwalifikowanie się i zmianę zawodu, a dla jeszcze innej– spełnieniem osobistego marzenia, które było odwlekane w czasie.
Osoby po 30. czy 40. roku życia najczęściej wybierają studia, ponieważ:
Istnieje również duże grono osób, które decyduje się na dalszą edukację z potrzeby rozwoju i spełnienia marzeń. W końcu studia z samej definicji to wnikliwe poznawanie i zgłębianie wiedzy – nie tylko dla tytułu czy awansu, ale przede wszystkim dla siebie.
Po trzydziestce mamy już dodatkowy bagaż doświadczeń. Potrafimy spojrzeć na wiele rzeczy z dystansu, bez szkolnej presji, ocen i lęku przed egzaminami. Ponadto nikt nas do niczego nie zmusza. Studiując w tym wieku, często robimy to wyłącznie dla siebie – z poczuciem, że bierzemy z edukacji to, co najcenniejsze i czerpiemy przekazywaną wiedzę pełnymi garściami. Wielu trzydziesto- i czterdziestolatków zadaje sobie pytanie: „Co by było, gdybym teraz trafiła/trafił na studencką salę wykładową?” Odpowiedź najczęściej brzmi: „Doceniłabym bardziej wiedzę, którą zdobywam i zrozumiałabym, jak wiele może mi dać.”Jeśli w Twojej głowie również pojawiają się podobne przemyślenia, to z pewnością warto rozważyć powrót na uczelnię i to niezależnie od tego, czy chcesz zdobyć nowy zawód, poszerzyć swoje kompetencje, czy po prostu rozwijać się. Bo studiowanie z definicji oznacza wnikliwe poznawanie i zgłębianie wybranej dziedziny wiedzy. To proces, w którym nie chodzi tylko o zdobycie tytułu, ale o świadome rozwijanie siebie i swoich kompetencji. Może teraz jest najlepszy moment na powrót na uczelnię?
Każdy z nas jest na innym etapie życia i ma inne plany prywatne bądź zawodowe. Zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu studiów po trzydziestce, zastanów się, która z poniższych ścieżek odpowiada Twojej sytuacji:
Jeśli zaczynasz czuć, że chcesz wrócić na uczelnię, studia magisterskie po trzydziestce to świetna decyzja, ponieważ:
Studia podyplomowe to wciąż najczęściej wybierana opcja wśród osób po 30. czy 40. roku życia. Dlaczego? Bo pozwalają zrobić krok naprzód w karierze bez konieczności zaczynania wszystkiego od nowa. Dla wielu osób studia podyplomowe to sposób na zmianę zawodu.
Przykłady?
Jeśli pracujesz w przedszkolu, możesz zdobyć uprawnienia z integracji sensorycznej i rozszerzyć swoją rolę o prowadzenie terapii SI. Jako nauczyciel możesz zrobić podyplomówkę z logopedii i prowadzić zajęcia specjalistyczne, a jako pedagog szkolny ukończyć kierunek z organizacji i zarządzania w oświacie, aby objąć funkcję kierowniczą. Istnieje również duże grono osób, które wybierają studia podyplomowe, by uniknąć zawodowej rutyny czy poszerzyć horyzonty.
Nie każdy miał możliwość lub potrzebę pójścia na studia zaraz po maturze. Jeśli czujesz, że przyszedł moment, by zdobyć wykształcenie wyższe, pamiętaj: wiek nie gra tu żadnej roli. Dzisiaj studia licencjackie wybierają osoby w różnym wieku. Niezależnie od tego, czy masz 30, 40 czy 50 lat.
Na studia po trzydziestce czy czterdziestce idziesz z zupełnie innym nastawieniem niż zaraz po maturze. Masz już doświadczenie, wiesz, czego chcesz, a co Cię zupełnie nie interesuje.
Zanim wybierzesz kierunek, zadaj sobie kilka kluczowych pytań:
Przestudiuj dokładnie programy studiów, sprawdź liczbę godzin praktycznych, moduły specjalności i terminy zjazdów. I pamiętaj: wiek nie gra tu żadnej roli. Studia po 30-tce to szansa na rozwój, przekwalifikowanie się lub po prostu… nowy, niezwykle satysfakcjonujący rozdział w Twoim życiu.
Polecany kierunek Psychologia w Biznesie – https://www.cb.szczecin.pl/kierunek-studiow/psychologia-w-biznesie/
Źródło: Z danych raportu EUROSTUDENT VI wynika, że w Polsce aż 23% studentów studiów niestacjonarnych to osoby powyżej 30. roku życia. Źródło: „EUROSTUDENT VI – Społeczno-ekonomiczne uwarunkowania życia studentów w Polsce”, eurostudent.eu, 2018.
Według danych Onetu z 2023 r., studia podyplomowe w Polsce wybiera średnio 170 tys. osób rocznie, głównie między 25. a 35. rokiem życia. Źródło: Onet Kobieta, „Rośnie zainteresowanie studiami podyplomowymi. 30-latki chętnie się kształcą”.
Obserwuj Nas w mediach społecznościowych: