Życie dobrze ubrane: „Trzeba wyglądać”

Już za moment będziemy po sesji. Proponuję nie rozważać, jak będzie wyglądał kolejny rok akademicki, bo umkną nam wakacje przez celebrację lęku. A powinny minąć jako wyjątkowe i niezapomniane. Na pogodę wpływu nie mamy, więc na razie załóżmy, że będzie rewelacyjna… no, może przesadzam, wystarczy, że będzie zadowalająca: nie za gorąco i bez chmur.

Jaka by nie była, gdzie byśmy nie pojechali, jak byśmy tych wakacji nie spędzali, to, moi drodzy, TRZEBA WYGLĄDAĆ! I to nie jakkolwiek, tylko w zgodzie z sobą, z własnymi upodobaniami i możliwościami finansowymi. Pewnie zapytacie: a co z obowiązującymi sezonowymi trendami w modzie? Nie zapomniałam o nich ani ich nie przeoczyłam, ja je świadomie zignorowałam. Moda kieruje się swoimi zasadami, cyklicznie się powtarza z pewnymi zmianami, które nadają jej nowy charakter. Właśnie za ten element o nowym charakterze płacimy dużo, bo projektanci tego właśnie oczekują: zachwytu i akceptacji ich pomysłu. Płacimy za ich „przesłanie filozoficzne do społeczeństwa”, które wymyślili na dany sezon, z oczekiwaniem na popyt produktu.

Czy musimy się temu poddawać? Jeśli ktoś potrzebuje, nazwę to „chwilowego zniewolenia propozycją”, dobrze się w niej czuje, może wydać kasę (pozostawiając rezerwę na rachunki i jedzenie), no i jest porwany i wtłoczony w pragnienie posiadania tego „czegoś”, nie widzę przeszkód. Jeżeli coś tak bardzo się podoba, że nie możemy przestać o tym myśleć, to trzeba myśl zamienić w czyn – i co? I kupić! Byle tego potem nie żałować, gdy na opłacenie jakiegoś rachunku nie wystarczyło albo, jeszcze gorzej, gdy po jakimś krótkim czasie rzecz, z lekka już ponoszona, nie jest praktyczna, nie taka fajna i właściwie to do niczego, co już mamy, nie pasuje. Wtedy możemy odczuwać niezadowolenie, przykrość i żal z powodu zbyt szybkiej i nieprzemyślanej decyzji. No cóż, jeśli tego doświadczymy, to nie mogę zaproponować niczego poza współczuciem. Tak się oczywiście każdemu z nas zdarzyło i będzie się zdarzać, byle nie za często. Powinniśmy być dobrze ubrani! A co to właściwie znaczy?

I tu Was zaskoczę, przynajmniej mam taka nadzieję. Nie przeglądamy jeszcze modowych propozycji, nie ruszamy szturmem na promocje i nie wietrzymy szaf z ubraniami. Bierzemy kartkę, coś do pisania i wcielamy się w rolę „PREZESA WŁASNEGO WYGLĄDU”! I odpowiadamy na kilka pytań. Oto one:

  1. Czy kupuję rzeczy, których potem nigdy nie zakładam?

– nigdy

– rzadko

– czasami

– często

– bardzo często, lub stale

  1. Czy mam w garderobie rzeczy, które mnie rozczarowały?

– nigdy

– rzadko

– czasami

– często

– bardzo często, lub stale

  1. Czy mam w garderobie rzeczy, o których w ogóle zapomniałam/-em, że je mam?

– nigdy

– rzadko

– czasami

– często

– bardzo często lub stale

  1. Czy posiadam rzeczy, które noszę kilka sezonów i nie mogę się z nimi rozstać?

– nigdy

– rzadko

– czasami

– często

– bardzo często

  1. Czy pozbywam się rzeczy, których nie używam?

– nigdy

– rzadko

– czasami

– często

– bardzo często

  1. Ile wydaję w ciągu jednego miesiąca na garderobę i dodatki?

– czasem w ogóle,

– poniżej 200 złotych

– od 200 do 500 złotych

– od 500 do 800 złotych

– znacznie powyżej 800 złotych

Jeśli odpowiedzieliście już na wszystkie pytania, to się teraz dowiecie, czy potraficie zarządzać swoim wyglądem, swoimi ubraniami i czy nie grozi Wam zakupoholizm.

Jak odczytać odpowiedzi udzielone na pytania od 1 do 4? Za odpowiedź: nigdy należy wpisać wartość „0”; za odpowiedź: rzadko wpisujemy wartość „1”; za czasami wartość „2”; za odpowiedź: często wartość „3”; a za bardzo często – wartość „4”. W pytaniu nr 5 mamy odwróconą kolejność wartości: bardzo często dostaje „0”, często ma „1”, czasami ma „2”, rzadko ma „3”, a nigdy ma „4”.

A teraz wynik końcowy! W pytaniach od 1 do 5 wartości: „0”, „1”, „2” nie bierzemy pod uwagę, odrzucamy. Przyglądamy się tylko wartościom „3” i „4”. Jeśli w pięciu pytaniach mamy same trójki, to taki wynik sygnalizuje, że jesteśmy na granicy zbieractwa i magazynowania rzeczy!

Ale jeżeli w tych pytaniach zebraliśmy same 4, to znaczy, że… no cóż, trzeba zmierzyć się z prawdą o sobie: utraciliśmy kontrolę nad potrzebą posiadania ubrań oraz a umiejętnością ich wykorzystywania.

Jeśli mamy „3” i „4”, to stoimy na granicy gromadzenia poza potrzebą. A jeśli w pytaniu numer 6 zaznaczyliśmy, że wydajemy ponad 500 złotych miesięcznie, to możemy mieć kłopoty nie tylko finansowe, lecz również emocjonalne. Im więcej rzeczy gromadzimy i im trudniej się z nimi rozstajemy, tym bardziej tkwimy w potrzasku niezadowolenia, żalu i frustracji.

Należy więc uruchomić własne pomysły, a przede wszystkim  ostatecznie zrozumieć, że jeśli z czegoś nie korzystamy kilkanaście miesięcy, to rzecz ta nigdy nie wróci do naszych łask. Można jej zrobić fotkę i wrzucić do galerii zdjęć jako wspomnienie „naszego  życia dobrze ubranego”. Co trzeba zrobić, żeby DOBRZE WYGLĄDAĆ?

Nie rzucajcie się na wyprzedaże – przejrzeć można, ale spokojnie i z dystansem. Nie wszystko, co tanie, podkreśla naszą osobowość. A to ona decyduje o tym, jak chce wyglądać! Żeby ją dopieścić, podkreślajcie Waszą CHARYZMĘ, stawiajcie na AUTENTYCZNOŚĆ i pielęgnujcie w sobie SZARM! Krótko mówiąc, zakładajcie tylko te rzeczy, które mówią o Was DUŻYMI LITERAMI.

Wyćwiczcie to i patrzcie na siebie z zachwytem! Powodzenia!


O AUTORZE:

prof. Sławomira GruszewskaProf. Sławomira Gruszewska

Wykładowca
Szczecińskiej Szkoły Wyższej
Collegium Balticum

Biografia

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

AKTUALNOŚCI

Konferencja CB

KONFERENCJA NAUCZYCIEL-RODZIC-DZIECKO

Zapraszamy na III edycję ogólnopolskiej konferencji pt. „Nauczyciel-Dziecko-Rodzic” dedykowaną nauczycielom, rodzicom, opiekunom oraz wszystkim, którym zależy na budowaniu wzajemnych, dobrych relacji oraz wspierania rozwoju dzieci

Wyniki konkursu dziennikarskiego

WYNIKI KONKURSU DZIENNIKARSKIEGO 2021

Za nami XIII konkurs dziennikarski „Bliżej niż myślisz”, który dedykowany jest uczniom szkół średnich z województwa Zachodniopomorskiego. Dziękujemy szkołom i nauczycielom, że mimo nadmiaru pracy

Majówka

MAJÓWKA 2021!

Majówka 2021! Uprzejmie informujemy, iż od dnia 30.04 do 3.05 (włącznie) pracownicy naszej uczelni majówkę spędzają z rodzinami. Serdecznie zapraszamy do kontaktu od 4.05 🙂

status zagrożenia - pomarańczowy

COVID-19

Status zabezpieczeń COVID 19 POZIOM 2: wdrożenie zaostrzonego rygoru sanitarnego.Praca świadczona głównie zdalnie, Uczelnia zamknięta dla osób trzecich, ograniczenie mobilności i kontaktów, zwiększenie ograniczeń w

Wyślij wiadomość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *