KONFERENCJA STEMS

16 listopada 2018 w Auli Collegium Balticum odbyła się konferencja szkoleniowa dla nauczycieli i pracowników oświaty oraz organizacji samorządowych i pozarządowych zajmujących się problemami edukacji i integracji pt. „Integracja uczniów z rodzin imigranckich w środowisku szkolnym”. Konferencja miała na celu przede wszystkim upowszechnienie rezultatów projektu STEMS (Supporting Teachers and Immigrant Students at School, nr umowy 2016-1-TR01-KA201-034681) realizowanego w partnerstwie międzynarodowym wraz z instytucjami z Turcji, Hiszpanii, Włoch i Niemiec współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Erasmus+.

Celem projektu STEMS jest poszukiwanie innowacyjnych metod integracji uczniów, którzy w związku ze zwiększoną mobilnością w Europie dołączają do nowych grup klasowych gdzie muszą pokonywać wiele barier warunkujących ich sukces szkolny. Projekt STEMS ma za zadanie zmniejszenie przepaści w osiągnięciach uczniów napływających i tych z goszczących ich narodowości. Poszukuje on również rozwiązań pomagających w przezwyciężaniu różnic międzykulturowych.

Rolą Collegium Balticum było zaadaptowanie projektu STEMS do realiów polskiej szkoły, stąd pomysł na organizację wydarzenia poruszającego jedno z jej najbardziej aktualnych wyzwań jakim jest integracja i edukacja uczniów z rodzin ukraińskich. Nasze zaproszenie do udziału w debacie na ten temat przyjęli reprezentanci organizacji pozarządowych, pedagodzy i psycholodzy, a najważniejszym założeniem było, aby obecni nauczyciele i pracownicy oświaty wyszli z wydarzenia wyposażeni w bardzo konkretne wskazówki i propozycje.

Serdecznie dziękujemy za ciekawe i inspirujące wystąpienia p. Dyrektorowi SP 61 w Szczecinie Bogdanowi Chęciowi, p. Annie Borkowskiej, psychoterapeutce Zachodniopomorskiego Instytutu Psychoterapii, p. Edycie Malinowski pracującej z uchodźcami w Willkommensklasse w Berlinie, p. Janowi Górskiemu ze Stowarzyszenia Refugees Szczecin oraz Prezesowi Rady Fundacji Prosvita p. Markowi Syrnykowi. Dziękujemy również reprezentantom Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Szczecinie oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych i szkół za aktywne uczestnictwo w wydarzeniu.

Galeria zdjęć

 

Udostępnij nasz artykuł w mediach społecznościowych

Share on facebook
Udostępnij na facebooku
Share on twitter
Udostępnij na twitterze

Sprawdź naszą

Partnerzy Uczelni


12 Dywizja
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
PSP
Komisja BIO
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie
Wojskowa Komenda Uzupełnień
Sejm
ZUW
Szczecin
Klaster IT
Microsoft
Microsoft Azure
Object Connect
Policja
Tieto
INFinLAB IT
MUZEUM NARODOWE
Uzdrowisko Kołobrzeg
Uzdrowisko Kołobrzeg
SOSW Tanowo
CTiSR Sense
Schronisko dla nieletnich
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ
Hejnałek Przedszkole nr 2
Poradnia Nowogard
ZP Grodzisk
SOSW nr 2 Szczecin