KONFERENCJA SZKOLENIOWA – SZTUKA JAKO DROGA DO WOLNOŚCI

W sobotę 12.05.2018 na Wydziale Zamiejscowym Szczecińskiej Szkoły Wyższej  Collegium Balticum w Stargardzie odbyła się konferencja szkoleniowa „Sztuka jako droga do wolności – Z więzienia do społeczeństwa. Jak polepszyć umiejętności więźniów umożliwiając im skuteczne znalezienie pracy. Doświadczenia i rezultaty na polu artystycznym”.

Celem konferencji było podsumowanie projektu Skills for Freedom współfinansowanego z programu Erasmus Plus oraz prezentacja rezultatów projektu: Europejskich Ram Umiejętności rozwijanych poprzez sztuki plastyczne i teatr, dla więźniów, Przewodnika Dobrych Praktyk wspierającego realizację działań dedykowanych więźniom, które maja na celu rozwój ich umiejętności oraz Europejskiej Bazy Danych łączącej pracodawców z potencjalnymi pracownikami.

Projekt Skills for Freedom, ma na celu kształtowanie i  doskonalenie kompetencji artystycznych więźniów, promowanie wszelkich działań związanych z resocjalizacją przez sztukę oraz stworzenie skutecznych narzędzi kontaktu między pracodawcami oraz pracownikami o umiejętnościach artystycznych, w tym osobami po odbyciu wyroku. W ramach projektu przeprowadzone zostały między innymi działania z udziałem OISW w Szczecinie – warsztaty teatralne dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Kamieniu Pomorskim, które poprowadził pan Michał Krzywaźnia – socjoterapeuta i aktor w jednej osobie oraz wizyta studyjna delegacji przedstawicieli organizacji z krajów partnerskich biorących udział w projekcie – Bułgarii, Turcji, Cypru, Hiszpanii, Włoch, Niemiec oraz Belgii w Areszcie Śledczym w Szczecinie.

Ponadto, w konferencji udział wzięli praktycy i eksperci w dziedzinie resocjalizacji i arteterapii prezentujący zarówno programy resocjalizacyjne i  różnorodne formy aktywności, jak i wytwory pracy osadzonych i wychowanków: płyty z muzyką, kroniki, prace plastyczne – rzeźbiarskie, malarskie, rysunkowe, collage czy orgiami.

Oprócz reprezentantów Schroniska dla Nieletnich w Szczecinie, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ryszewku oraz Fundacji Resocjalizacji i Readaptacji Społecznej Tulipan w roli prelegentów wystąpiły funkcjonariuszki Służby Więziennej st. szer. Monika Zapert z Zakładu Karnego w Nowogardzie oraz kpt. Wioletta Łabędzka-Lewicka z Zakładu Karnego w Goleniowie prezentujące szeroki wachlarz działań resocjalizacyjnych w swoich placówkach oraz Rzecznik Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej mjr. Sebastian Matuszczak, który wprowadził zebranych w tematykę pracy Służb Więziennych. Głos zabrały również terapeutki Oddziału Psychiatrii Sądowej Aresztu Śledczego w Szczecinie panie Natalia Stachowicz i Joanna Marciniak prezentujące prace pacjentów oraz zapowiadające kolejną wystawę tych, wyróżniających się oryginalnością i wyjątkową wartością artystyczną, prac.

 

 

 

Udostępnij nasz artykuł w mediach społecznościowych

Share on facebook
Udostępnij na facebooku
Share on twitter
Udostępnij na twitterze

Sprawdź naszą

Partnerzy Uczelni


12 Dywizja
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
PSP
Komisja BIO
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie
Wojskowa Komenda Uzupełnień
Sejm
ZUW
Szczecin
Klaster IT
Microsoft
Microsoft Azure
Object Connect
Policja
Tieto
infinitIT Lab
INFinLAB IT
MUZEUM NARODOWE
Uzdrowisko Kołobrzeg
Uzdrowisko Kołobrzeg
SOSW Tanowo
CTiSR Sense
Schronisko dla nieletnich
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ
Hejnałek Przedszkole nr 2
Poradnia Nowogard
ZP Grodzisk
SOSW nr 2 Szczecin