Ścisła kwarantanna chyba już za nami, chociaż czy aby na pewno? Tego nie wie nikt. Ale załóżmy, że konieczność przestrzegania izolacji stopniowo zanika. To dobra, nawet bardzo dobra wiadomość. W życiu większości z nas zaszły zmiany. W moim również! Ale o tym za chwilę.
Udostępnij:
Zasiadam, jak zwykle, przed ekranem komputera i czytam Państwa prace. Dobrze mi idzie, bo piszecie z sensem. Od czasu do czasu przerzucam się z otwierania załączników z pracami na wiadomości z poczty. A tam: prośby, pytania, różne żale i lamenty. Staram się je czytać w kolejności otwierania i odpowiadać, co nie zawsze mi wychodzi, bo jest ich sporo! Gdyby je posegregować w konkretne zbiory, to powstałyby trzy, w obrębie następujących haseł: 1. tożsamość egzystencjalna a sens życia; 2. stany lękowe i depresyjne a kretyńskie egzaltacje; 3. emocje: co lepsze– przeżycie czy jego wspomnienie?
Zasadniczo z takimi tematami się spotykam. W pierwszym obszarze znajdują się najczęściej pytania dotyczące strategii wyborów: czym się kierować, na co zwracać uwagę, czego nie przeoczyć w podejmowaniu decyzji? Gdybym odpowiedziała, że nie wiem, bo każdy przypadek, każda sytuacja jest inna i nie da się jej podciągnąć pod wspólny mianownik, to z jednej strony powiedziałabym prawdę, ale z drugiej – naraziłabym na krytykę swój profesjonalizm. Tak więc, niezależnie od zbioru różnych danych, staram się dokonać analizy opisywanych przypadków i na jej podstawie opracować odpowiedź, która musi być konkretna, zrozumiała i nieprzygnębiająca.
Odpowiadam:
Tożsamość egzystencjalna ma swoją dynamikę i wciąż wymaga od nas pewnego rodzaju przystosowywania się do tych zmian, bez względu na to, czy są one zgodne z naszymi oczekiwaniami, czy nie. Jest jednak pewne „ale”: przystosowanie się nie jest równoznaczne z podporządkowaniem się.
Przystosowanie się to świadoma, akceptowalna i korzystna transformacja, która nas z niczego nie wycofuje ani do niczego nie zmusza, lecz redukuje potrzebę sprzeciwu. Każdy ma swoje imperium, które powinien umieć chronić. Oczywiście, możemy się w nim okopać, z najwyższej wieży obserwować okolicę i wciąż zachowywać się tak, jakbyśmy czekali na inwazję wroga lub kosmitów. Jeśli nikogo do swojego imperium nie wpuścisz, to praktycznie nikt Ci nie zaszkodzi. Powinieneś wpuszczać tylko tych, których poddasz konkretnej i koniecznej selekcji. Jak masz to zrobić? Nic prostszego! Sprawdź wszystkich, którzy twoją posiadłość chcą zwiedzić. Zadaj pytanie i poczekaj na odpowiedź. Oto pytanie: „Czy to, co ktoś robi i co Ci proponuje, coś naprawia?”. Jeśli otrzymasz odpowiedź twierdzącą, uchylasz podwoje swojego imperium, cieszysz się nowymi możliwościami i zyskujesz nowych przyjaciół. A jeśli odpowiedź jest przecząca, to zachowujesz spokój, niczego nie komentujesz i skreślasz kandydata z listy tych, którzy mogą dostąpić zaszczytu zwiedzania Twoich „prywatnych apartamentów”. I zapamiętaj: nie ryzykuj życia, zadowalając innych!
Możemy uznać, że mamy z głowy pierwszy obszar i przechodzimy do drugiego. Niepokoje, lęki, chwiejność emocjonalna – to naturalne komponenty naszego życia. Wiele razy zastanawiałam się: dlaczego tak często nas dopadają, trzymają jak w imadle albo kleszczach? Aby się z nich wyzwolić, czasem trzeba odciąć kończynę, poświęcić ją, żeby uratować resztę. Ale „amputacja” to już ostateczność! Doszłam do wniosku, że przyczyną tego zjawiska jest zderzenie (nazwijmy to roboczo) „dwóch prądów atmosferycznych”, które najczęściej wywołują trąbę powietrzną.
Gdy w naszym zachowaniu spotkają się z taką samą siłą zadziwiająca elokwencja i dziecinne rozczarowanie – mamy problem! I to nie byle jaki, a konkretny, poważny, z własną dynamiką, z własną energią, która upośledza życie, bo ogranicza w znacznym stopniu powód do radości. On w nas jest, ale jakby trochę przypudrowany: niewidoczny, nieczytelny. Możemy się z tej matni wydostać, tylko znowu jest jedno „ale”: musimy się uzbroić w cierpliwość oczekiwania na rezultaty. Bagatela! To nie takie proste i wymaga wysiłku! Najczęściej nasze smutki i wahania nastroju biorą się z poczucia niespełnienia. Więc trzeba stawić czoło tym zawiedzionym oczekiwaniom. Jak to zrobić? Świadomie, radykalnie i bez zbędnego rozważania, czy nastąpi poprawa, czy nie.
Wystarczy zadać sobie pytanie: „Za jakim sobą tęsknisz?”. Aby uzyskać odpowiedź, trzeba w sobie „poszperać” i znaleźć to, co w nas najbardziej wartościowe. Jeśli to sobie przypomnimy, wydobędziemy z siebie na nowo i zaczniemy pielęgnować, wówczas ograniczymy w znacznym stopniu dostęp temu, co smutne, przygnębiające i trudne. Na dodatek w większości te złe elementy pochodzą z przeszłości. Więc zapamiętaj: Powrót do historycznej autobiografii to fundowanie sobie prezentu, paskudnego do bólu! Więc po co ci kretyńskie egzaltacje? Przecież aż tak się nie nudzisz!
No i doszliśmy do trzeciego tematycznego zbioru, związanego z emocjami, przeżyciami, doznaniami i całą resztą. Właściwie można by go podpiąć pod dwa poprzednie, ale skoro wydzieliłam, to omówię oddzielnie. Emocje są prologiem wszystkiego; najważniejsze, żeby dobrze rokowały i nie przeszkadzały nam żyć. Czym się charakteryzuje przeżycie, a czym wspomnienie? Mają cechę wspólną: emocje. Tylko kondensacja tych emocji jest w nich inna. Przeżycia dotyczą sytuacji „tu i teraz”, natomiast wspomnienia odnoszą się do sytuacji sprzed „teraz”. Na przykład jeśli coś czytamy i nie wiemy, co czytamy ani nie wiemy, co mamy myśleć o tym, co już przeczytaliśmy, to powinniśmy przerwać, odpocząć i zdecydowanie zająć się czymś innym, bo zrobi się bałagan informacyjny. Niczego nie zapamiętamy, tylko się wściekniemy, że straciliśmy czas na przyswajanie jakichś treści , które są nieprzyswajalne, albo że zawiesił nam się iloraz inteligencji. Na przeżycia „tu i teraz” nie mamy zbytniego wpływu, bo jesteśmy w momencie ich trwania. Natomiast wspomnienia są prowokowane – i nad nimi powinniśmy umieć zapanować: odtwarzać te przyjemne i blokować te przykre. A jak to zrobić?
Wystarczy zadać pytanie: „Co prowokuje te wspomnienia? Jakie myśli, jakie sytuacje?”. Należy nauczyć się nawiązywania relacji z samym sobą, wypracować w swoim zachowaniu umiejętność postrzegania powtarzających się myśli i powtarzających się słów. Najważniejsze jest tematyczne wyselekcjonowanie wspomnień. Czego dotyczą, kiedy i w jakich okolicznościach wracają, co je tak przyciąga, że się powtarzają? Jeśli już to odkryjemy, wystarczy niewiele, aby je zablokować. A jak to konkretnie zrobić? Musimy rozpoznawać wywołujące je czynniki i unikać takich sytuacji, które sprzyjają ich nawrotom. Zapamiętaj: Nie wychodź naprzeciw wspomnieniom, które cię smucą i drażnią, zignoruj je, dostojnie milcząc!
Obiecałam Wam jeszcze, że opowiem, jakich zmian w moim życiu dokonała kwarantanna. Po pierwsze, nareszcie się wyspałam, a po drugie – uratowałam życie Felusia. A było to tak: sąsiadka powiadomiła mnie, że jest w posiadaniu kotka, rocznego Felusia, którego już nie chcą tam, gdzie był do tej pory, więc grozi mu bezdomność. Ona sama ma trzy koty i nie może przygarnąć czwartego. Kota nie planowałam, ale bez sprzeciwu zaadoptowałam. Feluś cztery doby się ukrywał, nie jadł, nie pił, nie wychodził, ale potem wreszcie zaczął. Był nieufny, przerażony i smutny – jednak powoli zaskarbiłam sobie jego zaufanie. Oswajał się, przyzwyczajał i uczył mnie swojego świata. Nauka był konkretna i wyczuwalna: szybko zerwał karnisz i zbił dwie doniczki. Ale był coraz bardziej przyjacielski i nie przestawał mnie obserwować. Najczęściej rezydował na schodach, żeby cały dół mieć pod kontrolą. Robiłam mu zdjęcia i chwaliłam się jego niebywałą urodą wszem i wobec, chyba z próżności. Moja córka ma już prawie sześcioletniego kota Fuksa, o identycznym umaszczeniu jak Feluś. Zadzwoniła, lecz nie z gratulacjami, tylko z oznajmieniem, że Fuks odczuwa samotność i w związku z tym ona przyjeżdża po Felusia, bo ja i tak jestem zbyt zajęta, aby sprawować nad nim właściwą opiekę. Próbowałam oponować, że Feluś przeżył ze mną już trzy tygodnie kwarantanny. Nic nie pomogło! Córcia, jak obiecała (chociaż miałam nadzieję, że się rozmyśli), wsiadła w samochód i przyjechała. Spędziłyśmy dwa cudowne dni, jak widać na zdjęciach. Z bólem serca, na pograniczu rozstroju nerwowego, oddałam Felusia. Podróż ze Szczecina do Warszawy zniósł dzielnie. Poznał starszego kumpla Fuksa, który był kompletnie zszokowany, gdy się spotkali. Kilka pierwszych dni było trudnych, ale kociaki nawiązały rewelacyjny kontakt. Bardzo lubią nocą wysiadywać na balkonie i obserwować, co dzieje się na ulicy. Oto mój epizod z Felusiem i kwarantanną. To tyle co nic, ale ja z tego naszego epizodu jestem wyjątkowo dumna.
O AUTORZE:
Prof. Sławomira Gruszewska
Wykładowca Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum
1.) Administratorem strony www.cb.szczecin.pl (dalej „Serwis”) jest Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, NIP 955-197-85-51, z siedzibą w Szczecinie, ul. Mieszka I 61c, 71-011 Szczecin.
Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych, jest możliwy pod adresem e mail: iod@cb.szczecin.pl
2.) Wszelkie dane pochodzące od użytkowników Serwisu gromadzone są na dwa sposoby:
informacje wprowadzane dobrowolnie przez użytkownika – poprzez wypełnienie i wysłanie formularza rekrutacji lub formularzy kontaktowych informacje wprowadzone odgórnie przez administratora – poprzez wypełnienie formularza do założenia konta w strefie studenta/platformy e-learningowej danymi otrzymanymi od osoby zainteresowanej dane, o które prosimy to imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu
3.) Dane osobowe przetwarzane będą w celu podjęcia kontaktu, prezentacji i przekazania oferty drogą elektroniczną lub telefoniczną oraz będą poddane zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji (profilowaniu), w celu jak najlepszej personalizacji oferty szkoleniowej.
4.) Odbiorcami danych osobowych jest Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum oraz partnerzy Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum wykonującym na jego rzecz zadania na podstawie osobnych umów i upoważnień do przetwarzania danych osobowych.
5.) Dane zamieszczone w strefie studenta oraz platformie elearningowej będą przetwarzane przez okres niezbędny do wykonania umowy, inne dane będą przechowywane przez okres 3 lat.
6.) Każdej osobie, w zakresie wynikającym z przepisów prawa, przysługuje prawo do dostępu do swoich danych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzana, prawo do przenoszenia danych, a także prawo cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie.
7.) Każdej osobie przysługuje prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
8.) Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże niepodanie danych w zakresie wymaganym przez administratora może skutkować brakiem możliwości podjęcia działań związanych z obsługą zgłoszenia.
Cookies
Ściśle konieczne pliki cookie powinny być włączone przez cały czas, abyśmy mogli zapisać preferencje dotyczące ustawień plików cookie.
Jeśli wyłączysz ten plik cookie, nie będziemy zapisywać Twoich preferencji. Oznacza to, że musisz ponownie włączyć lub wyłączyć pliki cookie.
Regulamin dotyczący konferencji
Regulamin płatności za udział w konferencjach Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum
§ 1 Postanowienia ogólne.
Przepisy niniejszego regulaminu określają zasady płatności za udział w konferencjach Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum, zwanej dalej „Konferencją”. Organizatorem jest Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum w Szczecinie, ul. Mieszka I 61C, 71-011 Szczecin, NIP 9551978551.
Każda konferencja posiada odrębną stronę internetową, na której opublikowane są szczegółowe informacje dotyczące tego wydarzenia. Znajdują się tam między innymi informacje o wysokości opłat za udział w Konferencji i o terminie płatności. Na stronie internetowej konferencji znajdują się również dane kontaktowe osób odpowiedzialnych za organizację Konferencji.
§ 2 Zgłoszenie udziału.
Zgłoszenie udziału w Konferencji następuje poprzez wypełnienie i przesłanie formularza rejestracyjnego, dostępnego na stronie Konferencji.
Przesłanie wypełnionego prawidłowo formularza zgłoszeniowego, którego wzór znajduje się na stronie internetowej Konferencji i opłacenie konferencji, jest jednoznaczne z zawarciem umowy z Organizatorem, na warunkach opisanych w niniejszym Regulaminie. Oznacza to również akceptację Regulaminu oraz zobowiązanie się do przestrzegania jego ustaleń.
Termin rejestracji na Konferencję jest określony na stronie internetowej Konferencji. Osoba zgłaszająca swój udział w Konferencji zobowiązuje się do wypełnienia formularza rejestracyjnego poprzez podanie poprawnych danych, zgodnych ze stanem rzeczywistym.
Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku wprowadzenia do formularza rejestracyjnego błędnych danych Uczestnika.
§ 3 Płatności za konferencje.
Osoba zainteresowana udziałem w Konferencji, dokonująca rejestracji, zobowiązuje się do wniesienia opłaty za udział w Konferencji, zgodnie z cennikiem dostępnym na stronie internetowej Konferencji.
Warunkiem przyjęcia zgłoszenia udziału w Konferencji jest dokonanie płatności w terminie określonym na stronie internetowej Konferencji. Datą dokonania płatności jest data wpływu opłaty na konto Organizatora Konferencji.
Płatności mogą być dokonywane przelewem na konto bankowe Organizatora podane na stronie konferencji lub za pośrednictwem systemu szybkich płatności on-line przelewy24.
Rozliczenia transakcji przeprowadzane są za pośrednictwem usługi Przelewy24 oraz według regulaminu Przelewy 24.
Organizator dopuszcza możliwość pobrania od Uczestnika Konferencji płatności gotówką w dniu konferencji, po uprzednim zgłoszeniu Organizatorowi takiej formy płatności.
§ 4 Rezygnacja z uczestnictwa z konferencji.
Uczestnik ma możliwość rezygnacji z udziału w Konferencji.
Termin złożenia rezygnacji określa data wpływu rezygnacji do Organizatora Konferencji.
W przypadku rezygnacji z Konferencji, maksymalnie 14 dni przed datą wydarzenia, Organizator zwróci 100% opłaty za udział w Konferencji, w przypadku rezygnacji w terminie 7 dni przed datą wydarzenia, organizator zwróci 50% opłaty za udział w konferencji.
W przypadku rezygnacji z Konferencji, w terminie krótszym niż wskazany w ust. 3, zgłaszającemu nie przysługuje zwrot wniesionej opłaty konferencyjnej.
W przypadku odwołania Konferencji z przyczyn leżących po stronie Organizatora, zwróci on pełną opłatę za udział w Konferencji. Organizator może odwołać Konferencję bez podania przyczyn w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowaną datą jego odbycia.
Wszelkie zwroty rozliczanych kwot dokonane zostaną po planowanym terminie zakończenia Konferencji.
W przypadku płatności kartą płatniczą zwrot środków zostanie wykonany bezpośrednio na tę kartę po wskazaniu przez uczestnika danych do dokonania takiego zwrotu, czyli numeru konta, a w przypadku przelewów zagranicznych również numeru SWIFT i IBAN.
Rezygnacja z udziału w Konferencji odbywa się poprzez przesłanie zgłoszenia rezygnacji za pomocą poczty elektronicznej z adresu e-mail podanego przy rejestracji. Zgłoszenie rezygnacji należy przesłać do osób odpowiedzialnych za organizację Konferencji na adresy e-mail podane na stronie internetowej Konferencji i musi zawierać nr konta na które ma być dokonany zwrot oraz SWIFT i IBAN banku w przypadku przelewów zagranicznych.
Rezygnacja z udziału w Konferencji zostanie potwierdzona drogą mailową.
Organizator dokonując zwrotu opłaty konferencyjnej nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne koszty przelewu oraz koszty administracyjne pobrane przez bank odbiorcy a także za ewentualne koszty wynikające z tytułu różnic kursowych.
§ 5 Przetwarzanie danych uczestników konferencji i zasady bezpieczeństwa.
Administratorem danych osobowych uczestników konferencji jest Organizator - Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum w Szczecinie, ul. Mieszka I 61C, 71-011 Szczecin, NIP 9551978551.
Wszelkie dane osobowe osób uczestniczących w Konferencji przetwarzane są w celu organizacji oraz obsługi Konferencji. Po zakończeniu Konferencji dane przechowywane są w zakresie niezbędnym do rozliczenia płatności za udział w Konferencji.
Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak odmowa podania danych skutkuje odmową uczestnictwa w Konferencji.
Administrator stosuje wszelkie niezbędne środki dla zapewnienia bezpieczeństwa zbieranych danych osobowych, zgodnie z powszechnymi zasadami ochrony danych osobowych oraz poufności informacji.
Każdy ma prawo żądania od Administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych i wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Każdy ma prawo do cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych, którą udzielił Administratorowi. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano przed jej cofnięciem. Każdy ma prawo do wniesienia skargi do Organu Nadzorczego, którym jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Organizator nie będzie przetwarzać ani udostępniać innym podmiotom danych o uczestnikach Konferencji z zastrzeżeniem ust. 7.
Uczestnicy Konferencji, dokonując rejestracji, wyrażają zgodę na zamieszczenie na stronie internetowej Organizatora Konferencji informacji o Konferencji wraz z listą osób uczestniczących w Konferencji, zawierającą imię i nazwisko uczestnika, kraj pochodzenia oraz placówkę naukową z którą jest związany.
Dane podane w systemie płatności on-line nie podlegają zmianom bądź usunięciu, gdyż stanowią integralną cześć transakcji. Danych zbieranych automatycznie przy dokonywaniu transakcji nie da się zmienić bądź usunąć. Do ochrony danych osobowych zgromadzonych w systemie płatności on-line stosuje się Regulamin Przelewy24.
Dokonując rejestracji udziału w Konferencji, uczestnik Konferencji wyraża zgodę na bezpłatne wykorzystanie swojego wizerunku przez Organizatora lub przez inne osoby działające na jego zlecenie oraz na utrwalanie, zapisywanie i zwielokrotnianie tego wizerunku wszelkimi dostępnymi aktualnie technikami i metodami, rozpowszechnianie oraz publikowanie w materiałach marketingowych służących reklamie lub promocji Organizatora i wszelkiego rodzaju prowadzonej przez niego działalności naukowej, edukacyjnej i dydaktycznej, na terenie Polski i za granicą, przez okres 5 lat od terminu Konferencji (w tym poprzez zamieszczenie w postaci cyfrowej w sieci Internet, a także w formie zdjęć, filmów, plakatów, folderów reklamowych, ulotek, kalendarzy, bannerów, prezentacji multimedialnych, ogłoszeń, reklam itp., emitowanych za pomocą różnych nośników, w szczególności wydruków papierowych oraz sieci Internet i telewizji) - korzystanie z utrwalonego wizerunku we wskazanych wyżej celach może nastąpić bez udostępnienia uczestnikowi Konferencji ostatecznej wersji materiałów zawierających jego wizerunek.
§ 6 Postanowienia końcowe.
Obowiązkiem uczestnika jest zapoznanie się z niniejszym Regulaminem.
Organizator zastrzega sobie prawo dokonywania zmian w niniejszym Regulaminie.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem stosuje się odpowiednio przepisy prawa polskiego.
Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!
Polityka cookies
Pliki cookies
1.) Większość stron internetowych zapisuje z poziomu przeglądarki internetowej (Firefox, Internet Explorer, Chrome i inne) na Twoim koncie użytkownika komputera lub telefonu, za pomocą, którego łączysz się z Siecią, tzw. pliki „cookies”. Nasza strona, także korzysta z tej możliwości. Pliki cookies są pożyteczne. Dzięki nim zapamiętywane są indywidualne ustawienia do niektórych funkcji Serwisu (porównanie oferty, wybór szkół, lokalizacja), z których bez uruchomionej obsługi cookies w Twojej przeglądarce nie mógłbyś korzystać.
2.) Pliki „cookies” to pliki tekstowe, przechowywane w urządzeniu użytkownika Serwisu i przeznaczone do korzystania ze stron internetowych Serwisu.
3.) Podmiotem, który zamieszcza na urządzeniu końcowym użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskuje do nich dostęp jest operator Serwisu: Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum, ul. Mieszka I 61c, 71-011 Szczecin.
4.) Programy służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszczają przechowywanie plików cookies w urządzeniu użytkownika (urządzeniu końcowym). Korzystanie z Serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one tak właśnie przechowywane. Każdy użytkownik Serwisu może dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki, lub informować o ich każdorazowym zamieszczeniu, lub próbie zapisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach używanej przeglądarki internetowej.
5.) Jeżeli z jakiegoś powodu uznasz, że zapis plików cookies narusza Twoją prywatność, możesz w każdej chwili zmienić sposób ich obsługi lub wyłączyć dla konkretnej strony internetowej, lub dla wszystkich połączeń z Twojej przeglądarki.
6.) Poniżej przedstawiamy sposoby na zmianę ustawień lub wyłączenie plików cookies w najbardziej popularnych przeglądarkach:
FIREFOX
W menu „Narzędzia” wybierz „Opcje” i w nich zakładkę „Prywatność”. Przeglądarka daje Ci możliwość zaznaczenia, że nie chcesz być śledzony w ogóle albo usunięcia pojedynczych „ciasteczek” poszczególnych witryn.
INTERNET EXPLORER
W menu „Narzędzia” wybierz „Opcje internetowe” i w nich zakładkę „Prywatność”. Specjalnym suwakiem możesz dostosować poziom prywatności albo przyciskiem „Witryny” możesz zarządzać ustawieniami poszczególnych serwisów internetowych.
CHROME
W menu ukrytym pod trzema poziomymi kreskami w prawym górnym rogu przeglądarki wybierz „Narzędzia”, a potem „Wyczyść dane przeglądania…”. Oprócz możliwości czyszczenia plików cookies, znajduje się tam link „Więcej informacji”, który prowadzi do szczegółowego opisu funkcji prywatności przeglądarki.
OPERA
Przyciskiem „Opera” w lewym górnym rogu otwórz menu i wybierz w nim „Ustawienia”, a następnie „Wyczyść historię przeglądania…”. Oprócz możliwości skasowania już ustawionych plików cookies, jest tam też przycisk „Zarządzaj ciasteczkami…” prowadzący do bardziej zaawansowanych opcji dla poszczególnych witryn.
SAFARI
W menu „Safari” wybierz „Preferencje” i w nich zakładkę „Prywatność”. Znajdziesz w niej opcje dotyczące plików cookies. W celu zapoznania się z opcjami obsługi plików cookies w telefonie lub tablecie prosimy sprawdzić instrukcję danego urządzenia.
7.) Usunięcie, ograniczenie lub wyłączenie obsługi plików cookies może doprowadzić do utraty niektórych funkcji naszego Serwisu.
8.) Pliki cookies wykorzystywane są w Serwisie po to by:
tworzyć statystyki, które np. wspierają pozycjonowanie stron, ułatwiając dotarcie do niezbędnej użytkownikowi informacji;
zmienić wygląd lub wersję serwisu oraz jego dostosowanie do systemu operacyjnego czy też przeglądarki;
pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania z Serwisu;
„funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez użytkownika ustawień, np. w zakresie regionu, z którego pochodzi użytkownik, wyglądu serwisu lub jego elementów;
„reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań;
pliki cookies „stałe” (pozostają zapamiętane w urządzeniu po zamknięciu przeglądarki (zakończeniu sesji) – wygasają po roku) oraz pliki cookies „sesyjne” (pozostają zapamiętane w urządzeniu po zamknięciu przeglądarki – zakończeniu sesji, są stosowane do zapisywania informacji z sesji);
„analityczne” pliki cookies gromadzą informacje o sposobie korzystania z naszej strony przez odwiedzających, typie strony, z jakiej użytkownicy zostali przekierowani, oraz liczbie odwiedzin i czasie wizyty użytkowników na tej stronie. W tym celu korzystamy z rozwiązania Google Analytics.
9.) Korzystając z Serwisu możesz za pośrednictwem przeglądarki zainstalowanej na Twoim urządzeniu końcowym otrzymywać pliki cookies podmiotów, pochodzące od podmiotów trzecich takich jak: Google (pliki Google Analitics) oraz Facebook. Więcej informacji na temat tych plików cookies możesz znaleźć na stronach internetowych tych podmiotów.