07/09/2022

Ponad wszelką wątpliwość, seriale oraz książki kryminalne zawładnęły naszym życiem. Obraz detektywa, który samotnie rozwiązuje sprawy w zaledwie kilka dni, to coś, na co z przyjemnością chcemy patrzeć. Jednak nijak ma się to do rzeczywistości. Praca w wydziale kryminalnym jest zarówno wymagająca, jak i ekscytująca. Właśnie dlatego tak wielu początkujących funkcjonariuszy stawia za cel pracę w tym wydziale. Jeżeli Ciebie również interesuje zawód policjanta kryminalnego, przeczytaj artykuł żeby dowiedzieć się, czym dokładnie zajmuje się policja kryminalna, jak możesz się tam dostać oraz jakie są zarobki na tym stanowisku.

Praca w Wydziale Kryminalnym Policji – jak wygląda?

Nie od dziś wiadomo, że zawód policjanta nie należy do najłatwiejszych, więc można się domyśleć, że praca w policji kryminalnej jest dużo bardziej wyczerpująca. Jest to zdecydowania miejsce dla osób, które lubią stawać twarzą w twarz z codziennymi przeszkodami oraz nie czują strachu na myśl, że czeka ich skomplikowana zagadka do rozwiązania. Praca w policji kryminalnej wiążę się z bezustannym kontaktem z drugim człowiekiem – mowa oczywiście o podejrzanych, potencjalnych świadkach, czy chociażby po prostu obywatelach. Trzeba mieć wtedy na uwadze, że każdy człowiek jest inny, więc i podejście powinno być zmienne, a co za tym idzie, policjant kryminalny powinien mieć kluczowe umiejętności interpersonalne. Warto dodać, że w tym zawodzie niezbędna jest wytrzymałość psychiczna. Ważną cechą jest umiejętność oddzielenia pracy zawodowej od życia prywatnego.

Wydział Kryminalny realizuje zadania między innymi w zakresie:

  • zwalczania przestępczości kryminalnej;
  • poszukiwań osób zaginionych oraz sprawców przestępstw kryminalnych;
  • współdziałania z komórkami organizacyjnymi komendy głównej policji;
  • czynności, które zmierzają do identyfikacji osób oraz zwłok;
  • współpracy z zagraniczną policją;
  • zdarzeń, które dotyczą np. handlu ludzi, czy też pornografii.

Policja kryminalna – jak można się dostać?

Warto ułatwić sobie pierwszy krok i przed przystąpieniem do pracy w zawodzie ukończyć kierunkowe studia, które będą dotyczyły kryminologii i kryminalistyki. Na naszej uczelni możesz ukończyć studia magisterskie na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne, gdzie do wyboru masz wyżej wspomnianą specjalizację! W Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych pięćdziesiąt procent zajęć jest realizowanych online, dlatego bez problemu połączysz pracę ze studiami.

Żeby móc pracować w wydziale kryminalnym, każdy kandydat musi obowiązkowo przejść tradycyjną procedurę naboru do policji. Nad wszystkim kontrole sprawuje Komendant Główny Policji. Przede wszystkim trzeba spełniać formalne wymagania, takie jak: posiadać polskie obywatelstwo; mieć przynajmniej średnie wykształcenie; wykazać, że jest się zdolnym psychicznie oraz fizycznie do pracy; nie posiadać prawomocnego wyroku za jakiekolwiek przestępstwo. Oczywiście, to jedynie wstęp przed rozległym procesem. Kolejnym krokiem jest test wiedzy, sprawności psychicznej i fizycznej. Następnie kandydat musi zrobić badania lekarskie i przejść rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli ubiegający się przejdzie każdy etap sprawnie, czeka go szkolenie, by mógł nabyć umiejętności praktyczne.

Policjant kryminalny – ile zarabia?

Zarobki policjantów nie są owiane żadną tajemnicą. Szacuje się, że miesięczna pensja policjanta kryminalnego wynosi średnio 6200 zł brutto, a więc o wiele więcej niż szeregowego. Należy nadmienić, że do podstawowej wypłaty dochodzą jeszcze różne dodatki, które zależą od stopnia w Policji. Jak się okazuje, same benefity zaczynają się od 700 zł, a sięgają nawet 1450 zł netto! Od 2022 roku rząd zarządził, że pracownicy Służb Ochrony Państwa otrzymają podwyżkę w wysokości 667 zł brutto, a co za tym idzie, miesięczna wypłata wychodzi od 5300 do 7280 zł netto.

Interesują Cię formacje mundurowe? Marzysz o ekscytującym zawodzie? Poszerz swoją wiedzę zostając studentem Collegium Balticum Akademii Nauk Stosowanych!

Bezpieczeństwo Wewnętrzne – Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych

Jeżeli czujesz, że praca w służbach mundurowych, to Twoje powołanie, koniecznie zapisz się na bezpieczeństwo wewnętrzne studia licencjackie, gdzie kompleksowo przygotujemy Cię do wykonywania zawodu. Na naszej uczelni realizujemy studia licencjackie oraz studia uzupełniające magisterskie (4 semestry i 3 semestry). Do wyboru masz wiele specjalizacji, m.in.: służba policyjna i bezpieczeństwo publiczne, zarządzanie kryzysowe, bezpieczeństwo transportu i komunikacji, a także kryminologia i kryminalistyka, czy też przygotowanie obronne i bezpieczeństwo militarne. Stawiamy na praktykę, która zapewni Ci umiejętności niezbędne do pracy w zawodzie. Nie zwlekaj i zapisz się już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Skip to content