16/08/2022

Bez wątpienia w ostatnim czasie podologia stała się bardzo popularna. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na podjęcie ścieżki kariery właśnie w tej dziedzinie. Dlaczego? Co motywuje ludzi do kształcenia się w tym kierunku? Powodów może być kilka, jednakże najpierw warto postawić sobie pytanie:

Co to jest podologia i czym się zajmuje?

Podologia to nauka, badająca tkanki oraz narządy, z których zbudowane są nasze stopy. W krąg zainteresowania podologii wchodzą: ortopedia, osteologia (dotycząca układu kostnego), miologia (interesująca się mięśniami), flebologia (nauka o żyłach), angiologia (zajmująca się układem naczyniowym i limfatycznym), neurologia (badająca układ nerwowy), dermatologia (dotycząca chorób skóry), a także limfologia (nauka o układzie limfatycznym). Można powiedzieć, że podologia skupia w sobie niektóre elementy każdej z wyżej wymienionych dziedzin w kontekście zdrowia stóp. Jest więc to nauka bardzo wszechstronna.

Podolog – kto to jest?

Zastanawiasz się, czym zajmuje się podolog? W Polsce zawód ten został wpisany do rejestru zawodów w 2015 roku. W naszym kraju nie ma on charakteru medycznego, lecz paramedyczny, a dokładniej zalicza się go do kosmetologii. Czego możesz się spodziewać, wybierając się do podologa? Przede wszystkim zajmie się on zdiagnozowaniem potencjalnych chorób skórnych obejmujących Twoje stopy oraz płytki paznokciowe. Jeśli okaże się, że Twoje nogi są objęte stanem chorobowym, podolog pomoże Ci przywrócić je do stanu sprzed rozwinięcia się schorzenia, dobierając odpowiednie leczenie. Niektórzy podolodzy podejmują się również badania dłoni. Ta informacja może okazać się dla Ciebie przydatna przed wybraniem się do gabinetu podologicznego.

Jak zostać podologiem?

Marzy Ci się zostać podologiem, ale nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się, czy lepiej zdecydować się na studia podologiczne, czy kursy? Jak już wspomnieliśmy, zawód podologa w Polsce ma status paramedyczny. Ze względu na brak uregulowań prawnych dotyczących wymagań, co wyglądu ścieżki kariery potencjalnego podologa pojawia się wiele kursów podologicznych, oferujących szybkie zdobycie uprawnień. Niektóre z nich trwają zaledwie od kilku do kilkunastu godzin. Dlatego nie gwarantują one rzetelnego przygotowania do wykonywania zawodu, a przede wszystkim nie oferują dużej liczby godzin praktyki.

Skutkuje to wypełnieniem rynku pracy źle wykwalifikowanymi podologami, którzy nie potrafią sprawnie zdiagnozować np. niektórych bardzo podobnych do siebie schorzeń, a przez to kompleksowo wyleczyć swojego pacjenta. Zdarza się, że wyspecjalizowani podolodzy oprócz dopasowania odpowiedniego leczenia muszą odbudować zaufanie osoby zgłaszającej się do nich, która utraciła je przez amatora źle wykonującego swoją pracę. Dlatego jeśli planujesz zostać podologiem, wybierz studia na akademii, która oferuje Ci 3 lata pobierania nauki w kierunku podologii, a także dużą liczbę godzin obowiązkowych praktyk. Z kolei gdy planujesz wizytę u podologia ze względu na własne bezpieczeństwo, sprawdź opinie o danym specjaliście, do którego zamierzasz się udać oraz jego kwalifikacje.

Jak rozpoznać dobrego podologa?

Znalezienie dobrego podologa nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto przed zarezerwowaniem wizyty dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę w zachowaniu podologa. Przede wszystkim powinien on odznaczać się wnikliwością. Duża liczba zadawanych przez niego pytań oraz przeprowadzony szczegółowy wywiad środowiskowy to pierwsze oznaki, że udało Ci się trafić pod dobre skrzydła.

W obowiązku podologa leży dokładne wysłuchanie Cię, a także wzięcie pod uwagę nawet najmniejszego wspomnianego przez Ciebie szczegółu, gdyż może być bardzo ważny dla postawienia odpowiedniej diagnozy. Dobry podolog to specjalista o wszechstronnej wiedzy z holistycznym podejściem, który zainteresuje się nie tylko samym wyglądem Twoich stóp, lecz także Twoimi: dietą, stylem życia, higieną, a nawet rodzajem noszonego przez Ciebie obuwia. Czego jeszcze należy oczekiwać od podologa? Z pewnością empatii oraz zrozumienia Twoich obaw i problemów.

Kiedy zgłosić się do podologa?

Dlaczego warto zgłosić się do podologa? Przede wszystkim ma on bardzo specjalistyczną wiedzą na temat jednej części ciała. Wyróżnia go to na tle lekarzy internistów, którzy przez leczenie całego naszego organizmu mają ogólne pojęcie o chorobach stóp. Jeśli więc ich zdrowie Cię niepokoi, udaj się do podologa, gdyż może on precyzyjniej zdiagnozować Twój problem.

Dużo osób wstydzi się udać do podologa, aby pokazać mu schorzenie, z którym się borykają. Obawiają się usłyszeć, że jest ono wynikiem zaniedbania. Warto pozbyć się takiego przekonania, ponieważ bardzo często nie jest to przyczyną problemów skórnych w obrębie stóp i ich paznokci. Jeśli zauważysz u swoich stóp m.in. zrogowacenia, pękające pięty, objawy infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, koniecznie umów się do podologa. Pomoże on Ci także z np. wrastającymi paznokciami, odklejaniem się ich płytek, jak również zakażeniem.

Marzy Ci się własny, profesjonalny gabinet podologiczny? W takim razie zostań studentem kosmetologii Akademii Nauk Stosowanych Collegium Balticum!

Kosmetologia – studia Akademii Nauk Stosowanych Collegium Balticum

Chcesz zostać specjalistą z pogranicza nauk medycznych? Interesuje Cię dbanie o skórę i paznokcie stóp? A może jesteś za pan brat z pielęgnacją skóry, włosów i paznokci? W takim razie Akademia Nauk Stosowanych Collegium Balticum jest dla Ciebie! Studiuj kosmetologię na naszej uczelni, a uzyskasz możliwość współpracy z takimi specjalistami jak dermatolodzy, technicy farmaceutyczni czy technicy kosmetologiczni. Poznasz także tajniki opóźniania zewnętrznych oznak starzenia się skóry. To nie wszystko, co oferujemy! Zapewniamy swoim studentom podwyższenie kwalifikacji, oferując aż 2 specjalności do podjęcia w toku nauczania – podologię oraz SPA i odnowę biologiczną. Nie czekaj i dołącz do nas już teraz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również
Skip to content