06/12/2023

Przedsiębiorstwo to nie tylko budynek z biurem, nie tylko laboratorium czy taśma produkcyjna. Firma to przede wszystkim ludzie! Obecnie w biznesie ogromną wagę przywiązuje się do odpowiedniego kierowania ludźmi, czyli psychologii zarządzania. Ta dziedzina nauki podpowiada, w jaki sposób rozwijać umiejętności miękkie: pozyskiwać konsumentów, budować strategie biznesowe, prowadzić negocjacje i szkolenia, a także integrować zespół. Dlatego właśnie wsparcie coacha jest niezbędne we współczesnym przedsiębiorstwie. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

Czym jest coaching biznesowy?

“Coach” to po angielsku trener, jednak takie tłumaczenie nie oddaje w pełni istoty tego nowego zawodu. Nie chodzi tutaj bowiem o trenera personalnego, który pracuje na siłowni, ani o psychoterapeutę, który prowadzi terapię dla osób potrzebujących pomocy psychologicznej. Zadaniem coacha biznesu jest bowiem wspieranie poszczególnych pracowników oraz całych organizacji po to, aby ludzie – i przedsiębiorstwa – mogli rozwinąć skrzydła i osiągnąć pełnię potencjału.

Coach biznesu jest zatem mentorem, doradcą i konsultantem w jednej osobie. Specjalizuje się szczególnie w rozwijaniu wśród pracowników kompetencji miękkich, tzw. “soft skills”, do których zaliczamy:

  • radzenie sobie ze stresem,
  • wypracowywanie kompromisów oraz rozwiązywanie konfliktów,
  • umiejętność skutecznego komunikowania się i pracy w zespole,
  • kreatywność i innowacyjność,
  • nawiązywanie relacji z klientem.

Oczywiście, trener biznesu zatrudniony w przedsiębiorstwie powinien również doskonale orientować się w działaniu firmy oraz procesach marketingowych. Tego rodzaju wiedza merytoryczna zaliczana jest do kompetencji twardych.

W czym może pomóc trener biznesu?

Niezależnie od tego, czy mowa o pracy w dużej korporacji czy o własnej działalności, trener biznesu:

  • wspiera pracowników przedsiębiorstw w definiowaniu ich ścieżki rozwoju zawodowego czy radzeniu sobie z wypaleniem zawodowym,
  • szkoli załogę w zakresie umiejętności radzenia sobie z wyzwaniami w miejscu pracy,
  • wspiera integrację i współdziałanie grupy,
  • pomaga managerom zarządzać zespołem, a małym przedsiębiorcom rozwinąć biznes.

Trener biznesu często okazuje się niezbędny tam, gdzie wielu ludzi musi działać razem.

Jak zostać coachem biznesu?

Osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna legitymować się odpowiednim wykształceniem. Kierunkiem szkolącym przyszłych trenerów biznesu jest Psychologia w biznesie w Collegium Balticum, który kończy się uzyskaniem zewnętrznego certyfikatu BELBIN, potwierdzającym kompetencje absolwenta – przyszłego trenera i specjalisty HR.

Jeśli sądzisz, że to zawód dla Ciebie, sprawdź naszą ofertę na stronie: https://www.cb.szczecin.pl/kierunek-studiow/psychologia-w-biznesie/

Zobacz również
Skip to content