- REKRUTACJA 25/26
- Oferta
- Strefa studenta
- Uczelnia
- Konferencje
- Blog
- Kontakt
- REKRUTACJA
ONLINE
13/05/2022
Piramidę żywieniową – a właściwie „ Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej” opracowali eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia. Jej wyjątkowość polega na tym, że za pomocą jednej grafiki przedstawia nam najważniejsze zasady zdrowego odżywiania się oraz stylu życia. Nic więc dziwnego, że tak wiele dietetyków układa na jej podstawie plany dietetyczne. Warto jednak pamiętać, że piramidę żywieniową powinniśmy traktować jako poradę, ponieważ każdy z nas jest inny.
Piramida żywieniowa została podzielona na sześć poziomów. Jej fundamentem są wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne wraz z piciem wody, które są niezbędne do prowadzenia zdrowego stylu życia. Naukowcy uważają, że żadna dieta nie jest tak skuteczna jak jakikolwiek ruch w naszym życiu – niekoniecznie musi to być wysiłek treningowy, każda forma ruchu wchodzi w grę.
Na kolejnym piętrze znajdziemy owoce i warzywa, a zaraz nad nimi produkty zbożowe. To jest właśnie ta szczególna zmiana, która została wprowadzona w nowej piramidzie żywieniowej. Wcześniejsze zalecenia mówiły o tym żeby produkty zbożowe znajdowały się u podstaw piramidy a dopiero jako następne były warzywa i owoce. Nie ma najmniejszej wątpliwości, że warzywa i owoce są niezbędne do tego, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Pamiętajmy – warzywa oraz owoce powinny stanowić ponad połowę naszego codziennego jadłospisu!
Środkowa część piramidy żywieniowej obejmuje mleko oraz produkty mleczne. Według badań powinniśmy spożywać przynajmniej dwie szklanki mleka, ponieważ w ten sposób dostarczamy niezbędny dla nas wapń oraz witaminę D.
Przedostatni poziom należy do mięsa, ryb oraz nasion roślin strączkowych. Pamiętajmy żeby w każdy możliwy sposób ograniczyć spożywanie mięsa. Eksperci radzą nawet, by ograniczyć się do 0,5kg na tydzień! W naszej diecie możemy zastąpić je rybami czy też jajkami.
Szczyt piramidy żywieniowej to orzechy, nasiona i tłuszcze. Jak się okazuje, wprowadzenie orzechów do naszej diety niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych – przede wszystkim obniżają cholesterol. Zalecane jest ograniczenie tłuszczów zwierzęcych.
Na każdym poziomie piramidy żywieniowej przedstawione są odpowiednie grupy produktów. Piętra, które znajdują się na dole piramidy są ukazane jako większe od pozostałych. Dzieje się tak dlatego, iż te produkty powinny należeć do podstawy naszej diety, a co za tym idzie – powinniśmy zjadać ich najwięcej. Analogicznie patrząc, im wyżej patrzymy na piramidę żywieniową, tym mniej powinniśmy spożywać dane produkty.
Jak można zauważyć, pewne produkty nie zostały uwzględnione w piramidzie żywieniowej. Co to oznacza? Przede wszystkim, iż powinniśmy je bardzo ograniczyć w naszym życiu a nawet można rzec – całkowicie wykluczyć! Mowa tu oczywiście o wszelkiego rodzaju słodyczach. Dobrze by było zniwelować cukry z naszego jadłospisu i zacząć stosować odpowiednie zamienniki. Nowa piramida żywieniowa nie uwzględnia również spożywania soli, ponieważ możemy je obecnie znaleźć w każdym gotowym produkcie.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o prowadzeniu zdrowego trybu życia i zamierzasz zostać specjalistą w tej dziedzinie – koniecznie zapisz się na kierunek dietetyka w Akademii Nauk Stosowanych Collegium Balticum. Zostając naszym studentem możesz podnieść swoje kwalifikacje wybierając jedną z dwóch specjalizacji – dietetykę sportu oraz psychodietetykę. Oferujemy rzetelne przygotowanie do wykonywania działań zawodowych przez profesjonalną kadrę dydaktyczną. W naszej ofercie znajdują się studia stacjonarne oraz niestacjonarne – wybór należy do Ciebie. Nie zwlekaj, zapisz się już dziś!