GIS – czy inaczej – globalny system wymiany informacji przestrzennej jest efektem rewolucji w naukach o Ziemi, w tym geografii, dokonujący się w ciągu ostatnich dekad. Do jego rozwoju przyczynił się gwałtowny rozwój informatyki i metod związanych z zarządzaniem bazami danych pomiarowych i zbiorami informacji (w tym informacji geograficznej). Systemy GIS znajdują praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach. Stąd bierze się różnorodność terminów określających systemy przetwarzające informacje geograficzne, jak system informacyjny bazy danych geograficznych, system danych geograficznych, system informacji przestrzennej. Każde z tych określeń przybliża w pewien sposób funkcje realizowane przez poszczególne systemy. W praktyce najczęściej spotykane są systemy specjalizowane, ukierunkowane na wąską grupę zastosowań. Jednakże istnieją również wielozadaniowe GIS ogólnego zastosowania, w tym wykorzystywane w zarządzaniu w sytuacjach kryzysowych. W swojej krótkiej publikacji chciałem zaprezentować trzy geoportale, pozwalające śledzić przypadki zarażenia koronawirusem w Polsce i na świecie.
Ryc. 1 Geoportal pozwalający śledzić rozwój sytuacji w Polsce
Źródło: https://pokazwirusa.pl/
Ryc. 2 Geoportal pozwalający śledzić rozwój sytuacji na świecie opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa
Źródło: https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html
Ryc. 3 Geoportal pozwalający śledzić rozwój sytuacji na świecie opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)
Źródło: https://experience.arcgis.com/experience/685d0ace521648f8a5beeeee1b9125cd
Śledzenie rozwoju pandemii w Polsce jest możliwe dzięki mapie udostępnionej na stronie (https://pokazwirusa.pl/) ryc.1. Narzędziem (aktualnie wykorzystywanym przez media publiczne), pozwalającym śledzić przypadki zarażenia na całym świecie jest geoportal opracowany przez Johns Hopkins University – USA (ryc.2). Jako trzeci przykład podam geoportal opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ryc.3. Każdy z portali zbiera najnowsze informacje oraz nanosi potwierdzone przypadki zakażenia na przygotowane mapy i diagramy. Dzięki nim możemy na bieżąco sprawdzać oraz obserwować tendencje zmienności rozprzestrzeniania się pandemii.
Autor
Dr Dariusz Drzewiecki
Dydaktyk SSW Collegium Balticum na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne
Biuro Rekrutacji
Szczecińskiej Szkoły Wyższej
Collegium Balticum
tel. 91 48 38 171
tel. 91 48 38 172
ZAPISZ SIĘ ONLINE