W dniach 27-28 czerwca w Szczecinie odbyło się niezwykłe wydarzenie – Security Forum Szczecin!
🔍 Temat konferencji:
Atak, sabotaż, akt terroryzmu wobec infrastruktury krytycznej. Zarządzanie kryzysem. Systemy dronowe i antydronowe, pojazdy podwodne. Okręty MW w Szczecinie.
🎯 Podczas konferencji eksperci omawiali skalę zagrożeń hybrydowych i sabotażu wobec infrastruktury krytycznej. Strategicznym aspektem konferencji i warsztatów była analiza możliwości Sił Zbrojnych we wspieraniu operatorów infrastruktury krytycznej, w tym farm wiatrowych, w sytuacji ataku lub sabotażu. Częścią konferencji była także gra decyzyjna, która celem było przedstawienie scenariuszy zagrożeń oraz sposobów reagowania kryzysowego.
🎤 Prelekcja eksperta z Collegium Balticum:
Podczas konferencji swoją prelekcję wygłosił dr inż. płk. rez. Paweł Rodzoś, wykładowca oraz ekspert ds. zarządzania kryzysowego z Collegium Balticum – Akademii Nauk Stosowanych. Temat wykładu: „Atak na infrastrukturę krytyczną. Aspekty praktyczne zarządzania kryzysowego. Współpraca z Siłami Zbrojnymi, Wojskami Obrony Terytorialnej i procedury w sytuacji kryzysu i sabotażu.”
🌊 Równolegle z konferencją odbyły się krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii (WHD2024), podczas których zwiedzający mieli okazję zobaczyć niszczyciel min t. Kormoran, okręt hydrograficzny ORP Arctowski, statek Planeta I Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz około 10 innych jednostek cumujących przy Nabrzeżu Bulwar Chrobrego w Szczecinie. Były również pokazy na wodzie sprzętu specjalistycznego, w tym autonomicznych pojazdów nawodnych, pojazdów podwodnych oraz różnych dronów wykorzystywanych do pomiarów hydrograficznych.
To wydarzenie było doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat zarządzania kryzysowego oraz zapoznania się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej.