Akwarium z czterech ścian

Blog artykuł

Nie mogę dziś nie wspomnieć słów piosenki wykonywanej kiedyś przez Marka Grechutę: „Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”. Niosą z sobą swoiste i jakże prawdziwe przesłanie w odniesieniu do sytuacji, w której się wszyscy znaleźliśmy.

Zamknięci w czterech ścianach własnych mieszkań, domów, rezydencji – nie ma znaczenia, bo ważne jest tylko to, że musimy przez jakiś czas w tym zamknięciu pozostać, i to bez dyskusji.

A jak to się ma do naszego codziennego życia, które nagle się zatrzymało? Jesteśmy społeczeństwem funkcjonującym w nieustannych projektach, zmianach, gonitwie i przyspieszeniu. Stan posiadania, zdobywania i gromadzenia towarzyszy nam prawie w każdej sytuacji. Mknij z prądem, nie zatrzymuj się!, słyszymy od najwcześniejszych lat życia. Pędź! Czasem ktoś się odważy zadać pytanie: „Ale dokąd i po co?”. Jak to po co? To oczywiste: „Po własne spełnienie, radość i szczęście! Po SUKCES!”. No to ja teraz pytam: „Kiedy wszystko stanęło, kiedy nagle musieliśmy się zatrzymać, to co z nami będzie? Będziemy mogli znowu wrócić do tego, co było wcześniej?”. I tak, i nie!

To, do czego wrócimy i to, jak na nowo uporządkujemy masz świat i nasze życie, zależy od tego, jak zachowamy się w czasie kwarantanny. Jakie wyciągniemy wnioski, co zmienimy i czego się nauczymy.

Do tej pory większość z nas zachowywała się tak, aby ze wszystkim zdążyć, nie zostać w tyle, być zauważona, aby, broń Boże, nic nas nie ominęło! A teraz proszę! Wiele rzeczy nas omija. Nie możemy się spotykać. Do tej pory mieliśmy na spotkania często zbyt mało czasu, wystarczył kontakt w sieci, a teraz? Uczniowie tęsknią za szkołą, za kolegami, za nauczycielami, studenci tak samo, a cała reszta za pracą, ale nie tą wirtualną, tylko w realu. Teraz nastał czas przymusowego ODPOCZYNKU. Jest nam trudno: zamknięci w czterech ścianach, jak w akwarium, musimy się na nowo zorganizować! A to nie jest takie proste, bo nie przywykliśmy przebywać ze sobą bez przerwy 24 godziny na dobę. Prędzej czy później pojawi się znużenie, zniechęcenie, przemęczenie i rozdrażnienie. I coś będziemy musieli z tym zrobić, aby uniknąć stanów lękowych, depresyjnych i nie doprowadzić do zakłócenia równowagi emocjonalnej. W sieci mamy wiele propozycji, co możemy wykorzystać, jak zorganizować czas poszczególnym członkom rodziny etc. Posprzątać, pobyć razem, poćwiczyć,  poczytać, coś pooglądać, może coś naprawić, albo czegoś nareszcie się z domu pozbyć. Jestem za, ale to zdecydowanie za mało!

Przede wszystkim powinniśmy spróbować wykorzystać ten czas na porozumienie się z samym sobą.

I zadać sobie fundamentalne pytanie: CZY TO, CO W SWOIM ŻYCIU ROBIĘ (nie tylko zawodowo, ale w ogóle), JEST TYM, CO CHCĘ ROBIĆ, CZY TYM, CZEGO INNI ODE MNIE OCZEKUJĄ? Jeżeli odpowiemy, że tym, co my sami chcemy robić, to wszystko w porządku, ale jeśli nie, to musimy się tym zająć. Zaczynamy od postawienia sobie pytania, ale w nieco innej formie. NIE PYTAMY, DLACZEGO COŚ ROBIMY, ALE PYTAMY: CO ZROBIMY POTEM? Gdy już będziemy wiedzieć, co zrobimy potem, to możemy jeszcze o coś zapytać: JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY POŻĄDANIEM A POSIADANIEM? Pożądanie to często niezweryfikowana chęć posiadania. Wystarczy więc skupić się na tym, czego naprawdę potrzebujemy, aby nie wejść w posiadanie czegoś, co jest zbędne. To ułatwi nam podjęcie strategicznej decyzji, co warto zrobić samemu, a co z bliskimi, w sytuacji, która wymusiła na nas chwilowe odroczenie dotychczasowego życia.

To nas do siebie zbliży, zredukuje rozdrażnienie, tęsknotę i lęk przed tym, co jeszcze nieznane. Powodzenia.


O AUTORZE:

prof. Sławomira Gruszewska

Prof. Sławomira Gruszewska

Wykładowca
Szczecińskiej Szkoły Wyższej
Collegium Balticum

Biografia

 

 

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

AKTUALNOŚCI

Konferencja CB

KONFERENCJA NAUCZYCIEL-RODZIC-DZIECKO

Zapraszamy na III edycję ogólnopolskiej konferencji pt. „Nauczyciel-Dziecko-Rodzic” dedykowaną nauczycielom, rodzicom, opiekunom oraz wszystkim, którym zależy na budowaniu wzajemnych, dobrych relacji oraz wspierania rozwoju dzieci

Wyniki konkursu dziennikarskiego

WYNIKI KONKURSU DZIENNIKARSKIEGO 2021

Za nami XIII konkurs dziennikarski „Bliżej niż myślisz”, który dedykowany jest uczniom szkół średnich z województwa Zachodniopomorskiego. Dziękujemy szkołom i nauczycielom, że mimo nadmiaru pracy

Majówka

MAJÓWKA 2021!

Majówka 2021! Uprzejmie informujemy, iż od dnia 30.04 do 3.05 (włącznie) pracownicy naszej uczelni majówkę spędzają z rodzinami. Serdecznie zapraszamy do kontaktu od 4.05 🙂

status zagrożenia - pomarańczowy

COVID-19

Status zabezpieczeń COVID 19 POZIOM 2: wdrożenie zaostrzonego rygoru sanitarnego.Praca świadczona głównie zdalnie, Uczelnia zamknięta dla osób trzecich, ograniczenie mobilności i kontaktów, zwiększenie ograniczeń w

Wyślij wiadomość

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *