PEDAGOGIKA BEZ TAJEMNIC

Szczecińska Szkoła Wyższa Collegium Balticum służy objaśnieniami w sprawie nowych zasad studiowania pedagogiki

W ciągu ostatniego roku akademickiego sporo się zmieniło w przepisach dotyczących studiów;  kierunkiem, który szczególnie odczuwa te zmiany, jest pedagogika. Nic dziwnego, ze w tym roku część maturzystów oraz osób zainteresowanych kontynuacją studiów pedagogicznych czuje się zagubiona, niepewna i ma wiele pytań. Na te pytania już od lipca wytrwale odpowiadają władze Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum; podczas ich regularnych dyżurów telefonicznych można uzyskać szczegółowe informacje o zasadach studiowania pedagogiki od roku akademickiego 2019/2020.

Ponieważ jednak w ostatnich tygodniach pojawiły się nowe rozporządzenia ministerialne, warto zebrać w jednym miejscu wszystkie najważniejsze wiadomości, by wesprzeć osoby zainteresowane studiami pedagogicznymi w podejmowaniu właściwych decyzji. Wybraliśmy kilka najczęściej pojawiających się pytań – być może i Wy macie ochotę je zadać.

Jak się studiuje pedagogikę, jeśli to mój początek przygody z tym kierunkiem?

Zgodnie z nowymi zasadami osoby, które rozpoczynają studia pedagogiczne, mogą jeszcze w roku akademickim 2019/2020 podjąć studia na kierunku pedagogika pierwszego stopnia z dowolną specjalnością, poza specjalnością przygotowującą do zawodu nauczyciela przedszkola i klas I–III szkoły podstawowej (ta specjalność już w ogóle nie funkcjonuje na poziomie studiów pierwszego stopnia). Przykładowo osoby zainteresowane pedagogiką w SSW Collegium Balticum podejmują teraz studia pierwszego stopnia i będą mogły realizować je w zakresie prewencji patologii i zagrożeń społecznych, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej, pedagogiki zdrowia z dietetyką. Efekt: zdobywają tytuł zawodowy licencjata pedagogiki.

Skończyłam/-łem pedagogikę pierwszego stopnia, co mogę zrobić dalej?

Absolwenci pierwszego stopnia pedagogiki mogą do roku akademickiego 2022/2023 podjąć studia na drugim stopniu pedagogiki z dowolną specjalnością, poza specjalnością przygotowującą do zawodu nauczyciela przedszkola i klas I–III szkoły podstawowej. Dla przykładu: obecni i przyszli studenci drugiego stopnia pedagogiki w SSW Collegium Balticum realizują studia w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z resocjalizacją, pedagogiki szkolnej z diagnozą społeczną albo prewencji patologii i zagrożeń społecznych. W ten sposób staną się magistrami pedagogiki.

Warto dodać, że takie specjalności mogą wybrać też osoby, które ukończyły pierwszy stopień pedagogiki ze specjalnością edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna.

Chcę studiować pedagogikę wczesnoszkolną i przedszkolną – czy mogę? Na jakich zasadach?

Jeśli to Twój całkowity początek przygody z pedagogiką, musisz podjąć studia jednolite magisterskie (pięcioletnie) na osobnym kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Po pięciu latach zdobędziesz tytuł zawodowy magistra i możesz ruszać na podbój świata z maluchami z przedszkola i klas I–III szkoły podstawowej.

Jeśli ukończyłaś/-łeś pedagogikę pierwszego stopnia z inną specjalnością niż edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, to niestety musisz zacząć edukację od początku, czyli również podjąć studia jednolite magisterskie. Jeśli to nie wchodzi w grę, zastanów się nad drugim stopniem pedagogiki z inną specjalnością.

Jeśli ukończyłaś/-łeś pedagogikę pierwszego stopnia ze specjalnością pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zadecydowało niedawno, że tacy absolwenci mogą dokończyć kształcenie na pedagogice drugiego stopnia ze specjalnością pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, a tym samym uzyskać uprawnienia tożsame z uprawnieniami, jakie zyskają absolwenci studiów jednolitych magisterskich! W tym wypadku na podjęcie drugiego stopnia studiów masz czas do roku akademickiego 2021/2022.

Chcę zrobić studia podyplomowe z pedagogiki – mogę?

Oczywiście! Możesz podjąć różnorodne studia podyplomowe z zakresu pedagogiki, które nie są związane z kształceniem nauczycieli. Co więcej, wprowadzone 2 sierpnia tego roku standardy kształcenia nauczycieli umożliwiają też podejmowanie studiów podyplomowych z zakresu przygotowywania do zawodu nauczyciela i z zakresu pedagogiki specjalnej. Zdobywanie dalszej wiedzy i dodatkowych kwalifikacji pedagogicznych na studiach podyplomowych to dobry pomysł na własny rozwój zawodowy – widzimy to w SSW Collegium Balticum co roku, gdy kolejne osoby zapisują się na studia podyplomowe, które dla nich przygotowujemy.

A czy mogę zrobić podyplomówkę z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej?

To niestety absolutnie wykluczone! Zgodnie z nowymi zasadami ministerialnymi od 1 października tego roku nie wolno już prowadzić studiów podyplomowych z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Jeśli chcesz zostać nauczycielem w klasach I–III lub przedszkolu, musisz wybrać jedną z opisanych wcześniej dróg. A jeśli ktoś będzie Ci proponował podyplomówkę z edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – miej świadomość, że takie studia nie dadzą Ci już żadnych uprawnień!

W takim razie… jak mam wybrać studia, by wybrać dobrze?

Zwróć uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim: czy uczelnia posiada prawo do prowadzenia studiów na danym kierunku? To pytanie jest szczególnie ważne w przypadku pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Poza kilkoma uczelniami w kraju, które już wcześniej prowadziły kierunek pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pozostałe przekształciły pedagogikę z taką specjalnością na samodzielne studia przygotowujące do zawodu nauczyciela przedszkola i klas I–III. Takie przekształcenie jest możliwe tylko w trzech przypadkach:

1. jeśli uczelnia ma prawo do nadawania stopnia doktora w tej dyscyplinie studiów;
2. jeżeli na uczelni, która nie ma prawa do nadawania stopnia doktora, studiuje więcej studentów stacjonarnych niż niestacjonarnych;
3. jeśli uczelnia, która nie ma prawa do nadawania stopnia doktora, podpisała umowę o współpracy w zakresie prowadzenia tych studiów z polską uczelnią dysponującą takim prawem.

Sprawdź zatem, czy Twoja uczelnia ma prawo do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie pedagogika, czy spełnia wymogi dotyczące liczby studentów albo z którą polską uczelnią podpisała umowę.

Zapoznaj się z nowymi standardami kształcenia nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej i sprawdź, czy przedmioty, godziny i punkty programu studiów odpowiadają wytycznym ze standardów.

Zapytaj, kto prowadzi zajęcia – to ważne, aby kształciły Cię osoby z odpowiednim przygotowaniem  naukowym i dydaktycznym, znające się na tym, czego mają Cię nauczyć. W SSW Collegium Balticum dobieramy kadrę tak, by stanowiła zespół ekspertów w swojej dziedzinie i doświadczonych dydaktyków, a z informacji zwrotnych studentów wiemy, że jest to dostrzegane i doceniane. Dobra kadra to gwarancja dobrej edukacji.

Jeśli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości, chcesz o cos dopytać lub zwyczajnie porozmawiać o studiach i swoich planach – zapraszamy do kontaktu. Możesz do nas zadzwonić (91 483 81 71 i 91 48 38 172) lub odwiedzić nasze Biuro Rekrutacji (ul. Mieszka I 61 C, parter). Pamiętaj – gdy chodzi o Twoją przyszłość, nie ma nieważnych pytań!

opracowanie: zespół ekspertów Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum

Udostępnij nasz artykuł w mediach społecznościowych

Share on facebook
Udostępnij na facebooku
Share on twitter
Udostępnij na twitterze

Sprawdź naszą OFERTĘ

Partnerzy Uczelni


12 Dywizja
12 Dywizja
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
SENSE
SENSE
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ
Przedszkole nr 2 Hejnałek
Przedszkole nr 2 Hejnałek
INFINIT CODELAB
INFINIT CODELAB
Klaster IT
Klaster IT
Komenda Wojewódzka PSP
Komenda Wojewódzka PSP
Komisja BIO w Europarlamencie
Komisja BIO w Europarlamencie
Miasto Szczecin
Miasto Szczecin
Microsoft
Microsoft
Microsoft Azure
Microsoft Azure
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe
Object connect
Object connect
Policja
Policja
Poradnia Nowogard
Poradnia Nowogard
Schronisko dla nieletnich w Szczecinie
Schronisko dla nieletnich w Szczecinie
Sejm RP
Sejm RP
SOSW nr2 w Szczecinie
SOSW nr2 w Szczecinie
SOSW Tanowo
SOSW Tanowo
Tieto
Tieto
Uzdrowisko Kołobrzeg
Uzdrowisko Kołobrzeg
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Szczecinie
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Szczecinie
ZP Grodzisk
ZP Grodzisk
ZUW w Szczecinie
ZUW w Szczecinie
KANBO
KANBO
UMLAUT
UMLAUT
Technopark Pomerania
Technopark Pomerania
Infinit IT
Infinit IT
C++ Institute
C++ Institute
Fundacja IT
Fundacja IT
OPENED
OPENED
Uczelnia IT
Uczelnia IT
MÓJ DOM
MÓJ DOM
Cloudica
Cloudica