CZY KOBIETY POWINNY STUDIOWAĆ INFORMATYKĘ ?

Nawet ktoś, kto nigdy nie myślał o Informatyce może zrobić karierę w branży IT. Wystarczy, że wybierze praktyczny kierunek studiów, gdzie matematyka i inne przedmioty teoretyczne są ograniczone do minimum. Zwłaszcza, jeśli podejmie studia na uczelni blisko współpracującej z pracodawcami z sektora IT.
 
Tak jak nasza Studentka, Kamila Jarzębczyk, która wybrała informatykę w Collegium Balticum w Szczecinie.
Poznajcie jej historię 🙂
 
– Skąd pomysł na studia informatyczne?
 
Pochodzę ze Szczecina i od dawna myślałam, aby studiować informatykę, ale nigdy nie miałam śmiałości i nie wierzyłam, że sobie na niej poradzę. Obawiałam się, że te studia będą zbyt techniczne i nie dam rady. Dlatego obok obowiązkowej matematyki na maturze, wybrałam biologię. Rok wcześniej zanim poszłam na studia, zainteresowałam się programowaniem i sama trochę ćwiczyłam w domu na internetowych kursach programowania.
 
– Na czym one polegały? I dlaczego w końcu studia, a nie samokształcenie?
 
Pisałam małe programiki na stronach z zadaniami programistycznymi, ale czegoś mi brakowało, jakiegoś motoru napędowego i dopingu, najlepiej w żywych osobach. Dzisiaj jest tym dla mnie Collegium Balticum w Szczecinie. Mając styczność z prawdziwymi programistami, miałam z nimi porozmawiać, dopytać o szczegóły i oni sami ocenili co już potrafię, a co jeszcze mam do nadrobienia w kodowaniu komercyjnym. Więc tak, gdyby nie te studia, to nie byłabym w miejscu, gdzie jestem teraz. Jeżeli Collegium postanowi uruchomić studia magisterskie, to myślę, że również się zdecyduję.
Studia Szczecin
– Zastanawiałaś się nad innymi kierunkami?
Skończyłam liceum ogólnokształcące, a pierwszymi studiami, które wybrałam było najpierw budownictwo we Wrocławiu, a potem Zootechnika na ZUT w Szczecinie. Oba kierunki okazały się przepełnione teorią, a ja wolę realizować projekty. Nie żałuję mimo, że były to tylko epizody,
 
– Dlaczego CB? Przecież studia informatyczne są w ofertach wielu uczelni
 
Oferta Collegium Balticum bardzo mnie zainteresowała, a za namową chłopaka jednak zdecydowałam się spróbować informatyki. Nie chciałam iść na uczelnie publiczne, bo znam o nich różne opinie, a wolałam nie marnować czasu na coś co jest wyłącznie teorią. Słyszałam, że Collegium Balticum stawia przede wszystkim na aspekt praktyczny i rzeczywiście okazało się, że tak jest. W ogóle mam wrażenie, że oferta została skonstruowana dla ludzi, którzy wiedzą konkretnie czego chcą: czy informatyka czy programowania. Nie ma przedmiotów zapychaczy, jak filozofia czy etyka, więc nie ma się poczucia marnowania czasu.
 
Studia informatyczne
 
– Czy Twoje życie zmieniło się dzięki studiom na CB?
 
Mimo, że jestem dopiero na drugim roku inżynierskich studiów z informatyki, moje życie już się zmieniło, chociażby dlatego, że zmieniłam pracę i aktualnie jestem młodszym inżynierem oprogramowania. Zaczęłam od praktyk studenckich, na których pracowałam pod okiem tutora, który mi pomagał w napisaniu dwóch, całkiem trudnych aplikacji. Na koniec miałam prezentację z innymi programistami i managerami, a teraz jestem zatrudniona na umowę o pracę i ciągle staram się rozwijać. Collegium Balticum szczególnie wspiera pracujących studentów.
 
– Czym konkretnie się zajmujesz i jak wygląda typowy dzień Twojej pracy?
 
Typowy dzień pracy zaczyna się między 7, a 9, ponieważ firma ma wyznaczone tzw. business hours od 9, do 15, gdy musimy być w pracy. Działamy zgodnie z metodą Scrum, która opiera się na dostarczaniu produktu w małych przyrostach, co powoduje, że w dowolnym momencie wiemy gdzie jesteśmy i mamy działającą wersję produktu. To zwinne podejście (Agile), polega na pracy zespołu, który ma wszystkie niezbędne umiejętności i zasoby, żeby ten produkt dostarczyć. A jak nie ma, to robi wszystko, żeby je zdobył. Najczęściej członkowie zespołu mają różne, uzupełniające się kompetencje, jak analiza, programowanie i testowanie. Każdy poranek zaczyna się od sprawdzenia maili i ogarnięcia bieżących spraw, a później mamy spotkanie całego zespołu, na którym orientujemy się w jakiej fazie danej części projektu jesteśmy, co robimy dzisiaj, a co do zrobienia w przyszłości. W zależności co ustalimy tak dobieramy sobie pracę, na przykład jednego dnia kodowanie, innego dokumentacja dla klienta. Głównie pracujemy w Pythonie, ale korzystamy również z microsoftowych programów.
 
Siedziba
 – Powiedz coś o rynku pracy w Szczecinie
 
W kwestii samego rynku pracy, Collegium Balticum ukierunkowane jest na rynek zachodni, naszych niemieckich sąsiadów. Sporo szczecińskich firm już rozpoczęło współpracę z niemieckimi firmami, między innymi ja też jestem także Junior Deweloperem w jednym projekcie, który powstał za granicą. W samym Klastrze ICT Pomorze Zachodnie współpracuje około 80 firm informatycznych.
 
– Jakie plany na przyszłość i ścieżki kariery informatycznej?
 
Stanowisko dewelopera chyba najbardziej mnie pochłonęło i pracując jako junior widzę ile mi jeszcze brakuje i jak wiele rzeczy jeszcze muszę się douczyć. Senior Developer jest stanowiskiem doświadczonego informatyka, który jest już autonomicznym pracownikiem i najczęściej samodzielnie pracuje przy konkretnych procesach albo pomaga młodszym. Swoją przyszłość widzę na pewno w pisaniu kodów. Jeżeli Collegium postanowi uruchomić studia magisterskie, to myślę, że również się zdecyduję.
 
 
Nie zwlekaj, rezerwuj miejsce!
—————————————–
Biuro Rekrutacji SSW Collegium Balticum
ul. Mieszka I 61 c, 71-011 Szczecin
 
tel. 91 483 81 71
tel. 91 48 38 172
kom. 725 808 505

Udostępnij nasz artykuł w mediach społecznościowych

Share on facebook
Udostępnij na facebooku
Share on twitter
Udostępnij na twitterze

Sprawdź naszą OFERTĘ

Partnerzy Uczelni


12 Dywizja
12 Dywizja
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
SENSE
SENSE
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ
Przedszkole nr 2 Hejnałek
Przedszkole nr 2 Hejnałek
INFINIT CODELAB
INFINIT CODELAB
Klaster IT
Klaster IT
Komenda Wojewódzka PSP
Komenda Wojewódzka PSP
Komisja BIO w Europarlamencie
Komisja BIO w Europarlamencie
Miasto Szczecin
Miasto Szczecin
Microsoft
Microsoft
Microsoft Azure
Microsoft Azure
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe
Object connect
Object connect
Policja
Policja
Poradnia Nowogard
Poradnia Nowogard
Schronisko dla nieletnich w Szczecinie
Schronisko dla nieletnich w Szczecinie
Sejm RP
Sejm RP
SOSW nr2 w Szczecinie
SOSW nr2 w Szczecinie
SOSW Tanowo
SOSW Tanowo
Tieto
Tieto
Uzdrowisko Kołobrzeg
Uzdrowisko Kołobrzeg
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Szczecinie
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Szczecinie
ZP Grodzisk
ZP Grodzisk
ZUW w Szczecinie
ZUW w Szczecinie
KANBO
KANBO
UMLAUT
UMLAUT
Technopark Pomerania
Technopark Pomerania
Infinit IT
Infinit IT
C++ Institute
C++ Institute
Fundacja IT
Fundacja IT
OPENED
OPENED
Uczelnia IT
Uczelnia IT
MÓJ DOM
MÓJ DOM
Cloudica
Cloudica