CZY WOJNA TO DOBRY TEMAT NA KSIĄŻKĘ DLA MAŁYCH DZIECI?

Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy podczas sobotniego spotkania miłośników literatury. Wiemy, że wojna jest czymś okrutnym i złym, czego obecności w naszym życiu nie pragniemy. Więc może nie czynić z niej tematu książki dla dzieci, nie wspominać o niej, tym bardziej, że to tematyka bolesna, i dla dzieci, szczególnie małych, może być nie do udźwignięcia? Ale przecież wojny były, są i będą, toczą się blisko  nas, a dzieci (nie oszukujmy się) słyszą o nich i bawią się w nie lub grają w komputerowe gry wojenne.

Literaturze trudno się konkuruje z grami, można jednak znaleźć książki, które atrakcyjnym językiem i świetnymi ilustracjami zachęcają do rozmowy z dzieckiem o sprawach, o których na co dzień z nim nie rozmawiamy. Książki Ungerera („Otto. Autobiografia pluszowego misia” czy Cali’ego („Wróg”) albo Papuzińskiej („Asiunia”) dostarczają pomysłu na taką rozmowę i odpowiedniego „języka”(bo nie wszystko trzeba i wolno nam powiedzieć).

Zachęcam do sięgania w rozmowach z dziećmi po trudne tematy, jednak z rozwagą i wrażliwością. Książki są prawdziwym, a niedocenianym wsparciem w wychowaniu dzieci.

Iwona Korpaczewska

Zapraszamy do galerii zdjęć:

no images were found

Udostępnij nasz artykuł w mediach społecznościowych

Share on facebook
Udostępnij na facebooku
Share on twitter
Udostępnij na twitterze

Sprawdź naszą

Partnerzy Uczelni


12 Dywizja
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego
PSP
Komisja BIO
Wojewódzki Sztab Wojskowy w Szczecinie
Wojskowa Komenda Uzupełnień
Sejm
ZUW
Szczecin
Klaster IT
Microsoft
Microsoft Azure
Object Connect
Policja
Tieto
INFinLAB IT
MUZEUM NARODOWE
Uzdrowisko Kołobrzeg
Uzdrowisko Kołobrzeg
SOSW Tanowo
CTiSR Sense
Schronisko dla nieletnich
DOM POMOCY SPOŁECZNEJ
Hejnałek Przedszkole nr 2
Poradnia Nowogard
ZP Grodzisk
SOSW nr 2 Szczecin